fbpx Świętowaliśmy 100-lecie niepodległości Finlandii | Wydział Filologiczny

Świętowaliśmy 100-lecie niepodległości Finlandii

z

6 grudnia 2017 r. na Wydziale Filologicznym UG (budynek Neofilologii) obchodzono przypadające na ten dzień 100-lecie Niepodległości Finlandii. Z tej okazji można też w holu oglądać wystawę „Itsenäisyyspäivä – stulecie niepodległości Finlandii”.

Studenci I i III roku specjalności fińskiej przygotowali prezentacje, odśpiewali hymn fiński, przygotowali tradycyjny poczęstunek, upiekli między innymi pierogi karelskie i ciasta.

Program uroczystości:

• powitanie gości
  • hymn Finlandii
  • prezentacja o Mannerheimie – Bartłomiej Jańczak
  • prezentacja o edukacji w Finlandii – Alicja Artwińska, Michał Jagłowski
  • prezentacja o muzyce metalowej w Finlandii – Natalia Godlewska
  • prezentacja o wrażeniach z pobytu w Polsce – Laura Santoo
  • quiz wiedzy nt. Finlandii
  • piosenka „Olen suomalainen”
  • poczęstunek.

Pracownia Języka, Kultury i Gospodarki Finlandii na Uniwersytecie Gdańskim współpracuje z firmami fińskimi z Trójmiasta: Kemirą i Metsa. Obie firmy zapewniają miejsca pracy i rozwój zawodowy przyszłych absolwentów skandynawistyki specjalność język fiński, kultura i gospodarka Finlandii. W maju 2017 Metsa wsparła organizowaną przez pracownię konferencję naukową „Obszary fennistyki: język - kultura – naród”, zorganizowanej z okazji 100-lecia niepodległości Finlandii. Odbyła się również sesja studencka - gośćmi byli znani tłumacze literatury fińskiej Bożena Kojro i Sebastian Musielak.

Warto odnotować, że według danych szacunkowych w Polsce na stałe mieszka ok. 200 obywateli fińskich. Rosnące zainteresowanie turystyką do Polski sprawia, że liczba tymczasowo przebywających w kraju rośnie. W Polsce zainwestowało do tej pory ponad 200 firm fińskich. Ponad 50 firm prowadzi działalność produkcyjną.

Dziś Finlandia "to jedno z najzamożniejszych , a przy tym najbardziej egalitarnych, stabilnych, innowacyjnych państw świata" (DGP). Spytana przez Dziennik Gazetę Prawną o źródła sukcesów Finów prof. Katarzyna Wojan, kierownik Pracowni Języka, Kultury i Gospodarki Finlandii na Uniwersytecie Gdańskim powiedziała: „- Państwo od dziesięcioleci inwestuje w naukę i rozwój młodych pokoleń. To oczywiście wymaga sporych środków, bo Finlandia ma wyjątkowo dobrze rozwinięty system stypendiów, dotuje podręczniki i jako jeden z pierwszych krajów zaczęła wprowadzać komputery w życiu codziennym. Ale te koszty się potem zwracają. Poza tym nauka na wszystkich szczeblach jest bardzo ukierunkowana na praktykę i rzeczy, które realnie są potrzebne”.

Z tej okazji ukazało się również wydanie specjalne Gazety Uniwersyteckiej.

dr Tadeusz Zaleski

Biblioteka Neofilologiczna na Wydziale Filologicznym UG zaprasza na wystawę pt. Itsenaisyyspaiva – stulecie niepodległości Finlandii. Ekspozycja jest wspólnym przedsięwzięciem Biblioteki Neofilologicznej, Instytutu Skandynawistyki oraz ACK UG ”Alternator”. Wystawę można oglądać do 20 grudnia 2017. Przedsięwzięcie wpisane było w 2. edycję festiwalu kultury nordyckiej Nordic Focus Festival i prezentowane jest na parterze budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, ul. Wita Stwosza 51. Serdecznie zapraszamy.

piątek, 8 grudnia 2017 roku, 12:08