fbpx Tydzień Ukraiński w Gdańsku 18-24.10.2017 | Wydział Filologiczny

Konsulat Ukrainy w Gdańsku

zaprasza serdecznie na kolejny

Tydzień Ukraiński w Gdańsku 2017

Konsul-Kierownik Lev Zakharchyshyn wraz z małżonką inaugurują coroczne wszechstronne prezentacje kultury ukraińskiej, zapoczątkowane sukcesem zeszłorocznego Tygodnia Ukraińskiego, który zorganizowany został wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim w ramach cyklu Teatry Europy.

„Tydzień Ukraiński 2017” odbędzie się w różnych instytucjach i przestrzeniach kulturalnych Gdańska. Jego celem jest stworzenie możliwości lepszego zapoznania się publiczności polskiej ze współczesną kulturą Ukrainy.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej J.E. Andrii Deshchytsia, Prezydent Miasta Gdańska Pan Paweł Adamowicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk.

Szczególnie serdecznie w ramach

Tygodnia Ukraińskiego

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego

zaprasza na wykład

prof. dr. hab. Marka Wilczyńskiego

zatytułowany

Jerzy Stempowski i Ukraina

19.10.2017, godz. 17:00, Europejskie Centrum Solidarności, Sala Wystaw Czasowych.

Jerzy Stempowski (1893-1969) był nie tylko najwybitniejszym eseistą w historii tego gatunku w literaturze polskiej, lecz także znawcą i przyjacielem Ukrainy oraz orędownikiem dobrego sąsiedztwa między Polakami i Ukraińcami. Syn Stanisława Stempowskiego, ministra rolnictwa w rządzie Ukraińskiej Republiki Ludowej, poznał język ukraiński jako dziecko, władał także swobodnie dialektem huculskim. W okresie międzywojennym poznał wiele ważnych postaci z kręgu ukraińskiej emigracji po upadku URL, w tym Symona Petlurę i poetę Jewhena Małaniuka, z którym przyjaźnił się całe życie. Stempowski szczególnie upodobał sobie Huculszczyznę i gruntownie poznał wschodnie Karpaty, które przekroczył we wrześniu 1939, aby ostatecznie osiąść na emigracji w Szwajcarii, gdzie pozostał do śmierci. Jako emigrant był głęboko zaangażowany w budowę dobrych relacji polsko-ukraińskich, utrzymując rozległe stosunki wśród ukraińskiej diaspory. W sprawach ukraińskich doradzał Jerzemu Giedroyciowi. W jego dorobku literackim znajduje się szereg znakomitych esejów i szkiców poświęconych  tematyce ukraińskiej, często o charakterze autobiograficznym. Wstęp wolny.

Program:

18.10.2017 18:00 Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku
Uroczysta inauguracja „Tygodnia Ukraińskiego 2017”

Wernisaż IGOR GAIDAI, Wystawa fotografii "Razem.UA"
Kurator: Tetiana Kalyta, art gallery “KalitaArtClub”, Kyiv
Wystawa prac najbardziej dziś znanego ukraińskiego fotografika składa się z 15 szerokich zdjęć panoramicznych (95x290cm), przedstawiających charakterystyczne grupy postaci z całej Ukrainy – nie mniej niż 100 osób na każdej fotografii. Fotogramy te to nie tylko dzieła sztuki, lecz także świadectwa codziennego życia dzisiejszych Ukraińców.

18.10.2017 19.00 Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku
MISTRZOWIE BALETU, Balet Lwowskiej Opery Narodowej
Georges Bizet, Suita z opery “Carmen”
Charles Gounod, „Noc Walpurgii” z opery „Faust”

Bilety online i w kasach

18-28.10. Szkoła Podstawowa nr 57 w Gdańsku, ul. Aksamitna 8
EKSPOZYCJA ULICZNA fotografii narodowego stroju ukraińskiego „Szczerzy-2017”
Projekt „Szczerzy” jest dedykowany miłośnikom strojów ukraińskich. Wierzymy, iż
wiedza o własnych korzeniach, tradycjach, symbolach przodków przybliża nas do
rozumienia tego, kim jesteśmy, formuje naszą tożsamość, tworzy naród.

19.10.2017    17:00     Europejskie Centrum Solidarności, Sala Wystaw Czasowych
Wykład literacki: „Jerzy Stempowski i Ukraina”, prof. dr hab. Marek Wilczyński (Uniwersytet Gdański)

Wstęp wolny

21.10.2017 (sobota)  13:00   Greckokatolicka Konkatedra pw. Św. Bartłomieja i Opieki NMP, Gdańsk, Zaułek św. Bartłomieja 1
KONCERT Chóru Dziecięcego SZCZEDRYK z Kijowa
pod dyrekcją Marianny Sabliny

Wstęp wolny
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.10.2017   17:00  Sala Koncertowa Domu Harcerza, Gdańsk
Koncert Poetycki „Od Ciebie do Mnie”, SIOSTRY TELNIUK z Kijowa
W programie poezja śpiewana z muzyką Łesi Telniuk do wierszy Tarasa Szewczenki, Wasyla Stusa, Oksany Zabużko, Ateny Paszko, Stanisława Telniuka, Iryny Ciłyk i Hali Telniuk.

BILETY do kupienia przed koncertem: 15/25 zł

24.10.2017 18:00 Gdański Teatr Szekspirowski
Iwan Kotlarewski, „Eneida”, żartobliwa trawestacja „Eneidy” Wergiliusza, reż. Rostyslav Derzhipilsky
Teatr Muzyczno-Dramatyczny z Iwano-Frankiwska

Bilety online i w kasach Teatru Szekspirowskiego.

zz
środa, 25 października 2017 roku, 8:56