fbpx Konferencja (Nie)męskość w tekstach kultury XIX–XXI wieku | Wydział Filologiczny

Konferencja (Nie)męskość w tekstach kultury XIX–XXI wieku

z

W dniach 28-29 września 2017 roku na Wydziale Filologicznym UG odbyła się I ogólnopolska konferencja naukowa „(Nie)męskość w tekstach kultury XIX-XXI wieku”, zorganizowana przez Pracownię Badań nad Literaturą Zapoznaną i Mniej Znaną, działającą w Katedrze Historii Literatury. W obradach plenarnych i panelowych, toczących się każdego dnia w trzech sekcjach, wzięło udział blisko siedemdziesięciu prelegentów z piętnastu ośrodków akademickich z całej Polski, wybitnych znawców tematu, podejmujących refleksję nad różnorodnymi aspektami i obliczami męskości, przedstawionymi głównie w literaturze polskiej i obcej, ale też pojawiającymi się w takich dziedzinach kultury, jak teatr, film, balet, szkoła i telewizja. Obszar konferencyjnych dociekań i dyskusji objął rozległy przedział czasowy, przypadający na trzy stulecia: XIX, XX i XXI. Spotkanie badaczy kilku pokoleń stało się okazją do wymiany myśli i poglądów, dyskutowanych w blokach tematycznych, dotyczących (nie)męskości jako kategorii kulturowej i badawczej, męskości performatywnej, czy męskiej duchowości. Prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie, na ile w czasach współczesnych mamy do czynienia z hegemonią, na ile zaś z kryzysem męskości. W polu naukowej refleksji znalazły się również zagadnienia narracji (nie)męskości, (nie)męskiej homotekstualności, a także ogląd różnorodnych wariantów męskości, np. męskości wielokulturowej, pop-męskości, (nie)męskości militarnej czy też chłopięcych przygód z męskością.

Tekst dr hab. Barbara Zwolińska, prof. nadzw.

z

Wszystkie informacje o konferencji są na stronie konferencji pod adresem: https://niemeskosc.wordpress.com/.

Komitet Organizacyjny:
  • prof. UG dr hab. Barbara Zwolińska