fbpx Dni otwarte i piknik Filologicznego UG. Wspomnienia! | Wydział Filologiczny

Dni otwarte i piknik Filologicznego UG. Wspomnienia!

Wszystkim Kandydatom, którzy 21 i 22 kwietnia odwiedzili Wydział Filologiczny podczas Pikniku UG Klimat dla nauki oraz nasze przepiękne siedziby w Dniu Otwartym przedstawiamy garść wspomnień.

W czwartek rano nasz namiot zmienił się w przestrzeń gamingową, gdzie można było zagrać w planszówki i RPG w języku hiszpańskim, dzięki inicjatywie dr Magdaleny Bulińskiej Instytutu Filologii Romańskiej, a także nauczyć się alfabetu greckiego na stoisku przygotowanym przez Koło Filologów Klasycznych kierowane przez dr Tatianę Krynicką. Natomiast uczniowie klas z językiem niemieckim i kandydaci na studia germanistyczne, dzięki działaniom Koła Naukowego Translator, mogli dowiedzieć, jak zostać dobrym tłumaczem i zagrać w niemieckojęzyczne gry. Bogaty program Instytutu Filologii Germańskiej, jak m.in. warsztaty Język niemiecki w biznesie, zwieńczony został wykładem na temat Sztuki, literatury i kina niemieckiego sprzed 100 lat, wygłoszonym przez prof. Marion Brandt. W Sali Teatralnej w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego warsztat teatralny Włącz kreatywność wraz ze studentami Zarządzania instytucjami artystycznymi poprowadziła dr Katarzyna Pastuszak z Zakładu Badań nad Sztukami Scenicznymi Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki.

Zakład Kulturoznawstwa w Instytucie Badań nad Kulturą natomiast poprowadził pięć warsztatów kulturoznawczych oraz zorganizował pokaz filmów studentów Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej. W warsztatach wzięło udział ponad sześćdzisięcioro zaproszonych licealistów. Studenckie Koło Naukowe Mozaika przeprowadziło także warsztat pod frapującym tytułem "Czy dziewczynki brzydną od nauki – czyli co odpowiedzieć Immanuelowi Kantowi?".

Na zaprzyjaźnionym Wydziale Biologii dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Wydziału Filologicznego wygłoszona przez prof. Joannę Jereczek-Lipińską, prodziekan ds. kształcenia i współpracy z otoczeniem oraz fascynujący wykład o współczesnym języku wygłoszony przez prof. Zenona Licę z Instytutu Logopedii.

Drugi dzień pikniku na Filologicznym UG rozpoczął się mocnymi teatralnymi akcentami. Jako pierwsi wystąpili studenci filologii polskiej z Zemstą w różnych wersjach epokowo-stylistycznych. Nad koncepcją całości tego wydarzenia teatralnego czuwała prof. Róża Wosiak-Śliwa. Następnie ze Snem nocy letniej najpierw na rondzie pod flamingiem przed budynkiem Humanki, a później na gościnnej scenie ACK na pikniku wystąpili studenci wiedzy o teatrze na Filologicznym przygotowani do performatywnej lektury Szekspira przez dr Martę Ceberę. W Instytucie Filologii Polskiej można było także wziąć udział w warsztatach Jak „smakować” literaturę dawną, czyli o kulturze biesiadowania w kontekście tekstów kultury przygotowanych przez dr Annę Reglińską-Jemioł oraz w warsztatach Jak rodzi się książka? prowadzonych przez dr Piotra Sitkiewicza.

W tym samym czasie trwały mocno oblegane warsztaty i wystawa poezji konkretnej tworzonej przez kandydatów w wielu językach m.in: hiszpańskim, portugalskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Koncepcję poetyckich dzieł sztuki przedstawiła i warsztaty prowadziła dr Daria Węsierska z Instytutu Filologii Romańskiej. Z kolei Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich zabrał kandydatów na spacer do nowoczesnego budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, gdzie etiudę teatralną pt. Biegi przedstawiło KN "Lustro", a warsztaty z Przekładu środowiskowego ustnego w praktyce przygotowane z myślą o pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy poprowadziły dr Wanda Stec, mgr Jelena Jegorowa oraz studenci specjalności translatorycznej filologii rosyjskiej.

W piątkowe wczesne popołudnie absolutną furorę na Kampusie i na pikniku pn. Klimat dla nauki zrobił taniec chińskiego smoka połyskującego w słońcu złotem i czerwienią. Ten spektakularny taniec poprzedził olśniewający wachlarz wydarzeń przygotowanych przez studentów sinologii i studiów wschodnich pod kierunkiem dr. Szymona Gredżuka z Zakładu Kultury i Języków Azji Wschodniej, a były to m.in.: pokaz mody chińskiej i japońskiej, kaligrafia i pisanie imion w tych orientalnych językach oraz nauczanych na Wydziale Filologicznym językach. Na stoisku znalazły się także tradycyjne ciasteczka z dwujęzycznymi chińsko-polskimi wróżbami, upieczone przez piękną wróżkę. Całkowitą furorę zrobił angażujący publiczność tradycyjny taniec górników chińskich bon odori. Teoretycznym ukoronowaniem odsłony sino-japońskiej był anglojęzyczny wykład dr Sylwii Dobkowskiej z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki nt. Teatru japońskiego.

Nie dało się również pominąć atrakcji przygotowanych przez studentów filologii polskiej z kół: Pozytywnie Zakręconych na czele z łowieniem pisarza oraz Teoretyków Literatury z rozpoznawaniem wierszy stworzonych przez prawdziwych poetów i sztuczną inteligencję. Tymi wydarzeniami pokierowali dr Sylwa Karpowicz-Słowikowska i dr Maciej Dajnowski z Instytutu Filologii Polskiej. Zaistniały także koło studentów translatoryki anglistycznej Symultana, MISH oraz studenci etnofilologii kaszubskiej, z którymi można było zagrać w planszówki w języku kaszubskim.

A teraz zajrzyjcie do galerii poniżej, wspominajcie i... klikajcie w naszą Ofertę studiów, a po rozpoczęciu rekrutacji w Internetowej Rejestracji Kandydatów, klikajcie, żeby zarejestrować się na studia na Filologicznym UG. Do wyboru macie 24 kierunki: filologiczne, neofilologiczne, kulturoznawcze, filmoznawcze, teatrologiczne i menedżerskie.

Tekst, zdjęcia i koordynacja wydarzenia: dr Anna Malcer-Zakrzacka

Dni otwarte i piknik Filologicznego UG. Fotoreportaż:
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzszzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
wtorek, 31 maja 2022 roku, 12:59