Wydział Filologiczny pożegnał Profesor Marię Janion

Poloniści gdańscy pożegnali swoją Mistrzynię, Profesor Marię Janion. Pogrzeb Pani Profesor odbył się się w piątek 4 września o godz. 12.00 na Powązkach Wojskowych w Warszawie w Alei Profesorskiej. Wieniec od pracowników złożył Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej dr hab. Dariusz Szczukowski, prof. UG.
Prof. dr hab. Stanisław Rosiek przemówił w imieniu własnym i środowiska gdańskiego, został też odczytany list nieobecnej prof. dr hab. Małgorzaty Czermińskiej. Udział w pogrzebie wzięły również dr hab. Grażyna Tomaszewska, prof. UG, i dr hab. Kwiryna Ziemba, prof. UG.

Wspomnienia:

Z głębokim żalem
przyjęliśmy wiadomość, że 23 sierpnia 2020 r.
zmarła

Profesor
Maria Janion

Wybitna Humanistka, Autorytet, Artystka Uniwersytetu,
Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego:

„za stworzenie nowej wizji humanistyki, za znakomite dzieła o romantyzmie, które kształtują polską wyobraźnię zbiorową, za wybitny wkład w rozwój gdańskiego środowiska naukowego” (1994).

Profesor Maria Janion była twórczynią gdańskiej szkoły badań literackich, do której należą m.in. profesorowie: Stefan Chwin, Zbigniew Majchrowski, Stanisław Rosiek, Józef Bachórz, Hieronim Chojnacki, Małgorzata Książek-Czermińska, Ewa Graczyk, Izabela Morska, Ewa Nawrocka, Kwiryna Ziemba, Grażyna Tomaszewska.

Z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Gdańsku związana od 1957 roku, a z Uniwersytetem Gdańskim,
gdzie rozpoczęła pracę w Instytucie Filologii Polskiej, od początku jego powstania w 1970 roku.

Rezultatem jej pracy z młodymi gdańskimi naukowcami w latach 80., dziś wybitnymi profesorami naszej uczelni:
Stefanem Chwinem, Stanisławem Rośkiem i Zbigniewem Majchrowskim,
była seria Transgresje, której kolejne tomy, opatrzone tytułami: „Galernicy wrażliwości”, „Odmieńcy”, „Osoby”, „Maski”, „Dzieci”, wyznaczały nowatorskie sposoby uprawiania humanistyki.

Profesor Maria Janion była tytanem pracy, autorką kilkuset rozpraw i książek naukowych,
wyznaczających metodologie i trendy w historii literatury oraz opiniotwórczych i ważnych społecznie.
Jej rozprawa „Romantyzm, rewolucja, marksizm” z 1972 roku nosi podtytuł „Colloquia gdańskie”
i jest dedykowana „Uniwersytetowi Gdańskiemu w pierwszym roku jego istnienia”.

Dziś, w roku jubileuszowym 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego,
składamy Jej najwyższy hołd.

Cześć Jej pamięci!

Dziekan i społeczność akademicka
Wydziału Filologicznego
Uniwersytetu Gdańskiego