Ogólnouniwersytecki przedmiot Akademia Filmu Dokumentalnego: Oblicza człowieka w filmie

Edukacja oparta na filmach dokumentalnych i fabularnych

W roku akademickim 2019/2020, w semestrze letnim, na Wydziale Filologicznym kontynuujemy – w kolejnej odsłonie programowej - otwarty dla studentów wszystkich kierunków (ZALICZANIE: PRZEDMIOT OGÓLNOUCZELNIANY, DODATKOWY, WYDZIAŁOWY I FAKULTATYWNY - 2 - 4 PUNKTY ECTS w zależności od kierunku) oraz WOLNYCH SŁUCHACZY spoza Uniwersytetu Gdańskiego nowatorski przedmiot filmoznawczy: Oblicza człowieka w filmie.

Wszelkie szczegóły: najnowszy program filmowy i jak dokonać opłaty na: https://www.akademiadokumentalna.pl/ug-oblicza-czlowieka-w-filmie

W semestrze letnim na program zajęć zatytułowany „Oblicza człowieka w filmie” składać się będą najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne oraz fabularne, połączone z wykładem i dyskusją z udziałem wykładowców uniwersyteckich, a także zaproszonych gości - twórców filmowych oraz specjalistów poruszanej w filmie tematyki. Bohaterami filmów będą ludzie mierzący się z problemami przemocy, technologii, ekologii, ekonomii, polityki, choroby, rodziny, miłości czy wolności. Zajęcia poprowadzi wykładowca i praktyk, filmoznawca Marcin Borchardt. Trzygodzinne zajęcia połączone z projekcją filmu będą odbywać we wtorki w auli 1.43 o godz. 16.45.

Program został oparty na filmach dokumentalnych i wybitnych, nagradzanych filmach fabularnych, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych programów edukacji filmowej. Z bogatego repertuaru festiwalu MILLENNIUM DOCS AGAINST GAVITY FF, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, który od roku 2016 odbywa się również w Trójmieście, wybrane zostały filmy, które stanowią najlepsze uzupełnienie wiedzy o szeroko pojętej współczesności. Filmy fabularne zaś to wybitne poruszające dzieła, triumfujące na najważniejszych światowych festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, Amsterdamie, Sundance FF, często nominowane czy nagrodzone Oscarem lub Europejską Nagrodą Filmową.

Celem Akademii jest rozbudzenie i ukierunkowanie zainteresowania filmami dokumentalnymi i  autorskimi filmami fabularnymi, a przede wszystkim udostępnienie studentom odpowiednich narzędzi do ich krytycznej analizy i świadomego wykorzystywania w pracy naukowej i zawodowej. Studenci różnych kierunków mają szanse na poszerzenie horyzontów o tematy niezwiązane z ich studiami, co jest bardzo ważne w dzisiejszej dobie specjalizacji, która wyraźnie ogranicza wszechstronny rozwój osobisty.

Studenci mogą zapisać się na zajęcia w Portalu Studenta (Wydział Filologiczny i Neofilologiczny od 27 stycznia do 10 lutego) lub u Przemysława Rydzewskiego pod adresem e-mail: przemek@againstgravity.pl - do 3 marca. Należy podać imię, nazwisko, a w tytule Oblicza Człowieka UG. Karnet na projekcje filmowe kosztuje 150 zł za semestr. (Studenci Wydziału Filologicznego i Neofilologicznego - 120 zł.) O KOLEJNOŚCI ZAPISÓW DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZREALIZOWANYCH WPŁAT. Zajęcia rozpoczynają się 25 lutego.

Data publikacji: wtorek, 4. luty 2020 - 09:59; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 4. luty 2020 - 10:11; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka