Performance klimatyczny na Wydziale Filologicznym

Intersujące zdarzenie artystyczne, performance klimatyczny, miał miejsce na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego w budynku Humanki. Performance przeprowadziło dwoje studentów II roku kulturoznawstwa w ramach zajęć z Projektowania sytuacji twórczych pod opieką dr Katarzyny Pastuszak. Czas i miejsce nie były przypadkowe - w momencie kiedy oczy całego świata zwrócone były na płonącą Australię - studenci chcieli, aby społeczność akademicka zwróciła uwagę na ważny dla nich przekaz. Występ wzbudził silne emocje i sprowokował odbiorców do dyskusji nad tym problemem globalnego ocieplenia klimatu. We współczesnej kulturze, w której panuje kult ciała, dwie półnagie sylwetki studentów, owinięte folią spożywczą, zostały celowo zdehumanizowane, aby swoją pozą przypominać manekiny. W czasach, kiedy wszystko jest celowo zerotyzowane, performerzy posłużyli się swoimi ciałami, aby zwrócić uwagę na rangę problemu, jakim jest zmieniający się klimat. Na pytanie: "Czy to dobre miejsce?" dla takich działań, odpowiedź studentów brzmi: -Jeśli uniwersytet, kształcący młode umysły, które są przyszłością naszej planety nim nie jest, to jakie miejsce jest odpowiednie?

Happening w wykonaniu studentów kulturoznawstwa był przykładem na to, że studenci nie są obojętni na problemy współczesnego świata i uczestniczą w dyskusji na temat zagrożeń wynikających ze zmiany klimatu. Na Uniwersytecie Gdańskim organizowane są konferencje i debaty dotyczące tego problemu, m.in.: znakomity wykład mistrzowski prof. dr hab. Ewy Bińczyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zatytułowany Unikatowy potencjał debaty o antropocenie, który odbył się na Wydziale Filologicznym 6 listopada 2019.

To bardzo ważne, że studenci wydziałów humanistycznych mają odwagę mówić publicznie na temat tak poważnych zagrożeń, jakim jest ocieplenie klimatu. Aby wyrazić swój niepokój sięgają po artystyczne środki wyrazu, jakim jest performance. Sytuacja artystyczna zainscenizowana w holu Wydziału Filologicznego, wykorzystując ten środek wyrazu, zaangażowała odbiorców i, jak widać z ożywionej dyskusji, którą wywołała, odniosła pożądany skutek. O zagrożeniu wynikającym z ocieplenia klimatu się mówi! I dobrze!

Fot. Natalia Chylińska

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 17. Styczeń 2020 - 13:49; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 23. Styczeń 2020 - 12:26; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka