fbpx Prof. Stanisław Rosiek otrzymał nagrodę za odwagę intelektualną od najważniejszego kulturoznawczego czasopisma na Ukrainie "Ji" (Ї) | Wydział Filologiczny

Prof. dr hab. Stanisław Rosiek z Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym UG, niestrudzony badacz twórczości Bruno Schulza, a także niestrudzony wydawca, otrzymał nagrodę za odwagę intelektualną od najważniejszego kulturoznawczego czasopisma na Ukrainie "Ji" (Ї). Nagroda została wręczona w dawnym Pałacu Potockich we Lwowie w sobotę 14 grudnia 2019 r.

Laudację Laureata, dziękując prof. Rośkowi w imieniu czytelników polskich, ukraińskich i wszystkich innych za  wspaniałe książki wydane w wydawnictwie słowo obraz/terytoria, wygłosił prof. dr hab. Marek Wilczyński:

- Niech zatem dzisiaj, tu, we Lwowie, w głównej siedzibie Lwowskiej Galerii Obrazów, realny, odważny wydawca z górnego Wrzeszcza, intelektualny ryzykant, będzie na miejscu pierwszym. Ostatecznie to właśnie dzięki niemu książki, spośród których wiele nas ukształtowało, trafiły w nasze ręce. Bez niego na pewno bylibyśmy inni, pewnie jakoś ubożsi, pozbawieni podniet dla wyobraźni, inspiracji do pracy własnej - powiedział laudator.

Naszemu znakomitemu Profesorowi serdecznie gratulujemy!

Tekst: dr Anna Malcer-Zakrzacka
Zdjęcia ze strony @lvivartgallery