Wykład gościnny Gone Girl is not Marnie: The Nasty Woman in Contemporary Female-Centred Film

Zapraszamy na wyjątkowy wykład gościnny zatytułowany

"Gone Girl is not Marnie: The Nasty Woman in Contemporary Female-Centred Film",

który odbędzie się 17 października (czwartek) w sali 1.47 na Wydziale Filologicznym,

ul. Wita Stwosza 55, o godz. 18:15.

Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim.

a
Wykład (w formie dwugłosu) zostanie wygłoszony przez dwójkę znakomitych filmoznawców z Wielkiej Brytanii – prof. Warrena Bucklanda i prof. Agnieszki Piotrowskiej. W trakcie swojego wystąpienia prof. Buckland i prof. Piotrowska w porównawczej analizie odniosą się do filmów Marnie Alfreda Hitchcocka i Zaginionej dziewczyny Davida Finchera. Po wykładzie przewidywana jest dyskusja na temat filmów oraz zaproponowanej interpretacji.

Warren Buckland – wykładowca historii i teorii filmu na Oxford Brookes University w Wielkiej Brytanii. W swoich badaniach koncentruje się przede wszystkim na współczesnym amerykańskim kinie i narracji filmu. Autor i redaktor wielu książek o tematyce filmoznawczej – do najważniejszych należą: Wes Anderson’s Symbolic Storyworld (2019), Hollywood Puzzle Films (ed. 2014), Film Theory: Rational Reconstructions (2012), and Puzzle Films: Complex Storytelling in Contemporary Cinema (ed. 2009). W 2011 roku ukazało się polskie tłumaczenie książki Reżyseria: Steven Spielberg. Warsztat filmowy we współczesnym Hollywood.

Agnieszka Piotrowska – reżyserka i filmoznawczyni. Wykłada teorię i praktykę filmową na University of Bedfordshire w Wielkiej Brytanii. Autorka filmów Married to the Eiffel Tower (2008) i Escape (2016). Naukowo najbardziej interesuje się psychoanalizą oraz związkami filmu i filozofii. Opublikowała książki Psychoanalysis and Ethics in Documentary Film (2014), Black and White: Cinema, Politics and the Arts in Zimbabwe (2017) oraz wydane w tym roku The Nasty Woman and the Neo Femme Fatale in Contemporary Cinema.

Wydarzenie organizuje Katedra Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Wydział Filologiczny UG.

Data publikacji: poniedziałek, 14. Październik 2019 - 12:53; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 14. Październik 2019 - 13:14; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka