Autobiografia prof. Zenona Ciesielskiego Zapisane w pamięci, czyli meandry mojego życia

Nakładem wydawnictwa Marpress ukazała się właśnie autobiografia prof. dr hab. Zenona Ciesielskiego "Zapisane w pamięci, czyli meandry mojego życia". Wśród Polaków odznaczonych Krzyżem Rycerskim szwedzkiego Orderu Gwiazdy Polarnej są m.in.: Józef Beck, Eugeniusz Kwiatkowski czy Jan Kiepura. W 1985 roku odznaczenie to przyznano Zenonowi Ciesielskiemu za liczne publikacje o relacjach kulturalnych polsko-skandynawskich, literaturze i kulturze tego regionu oraz organizację studiów skandynawistycznych w Polsce. Tuż po ceremonii musiał podpisać zobowiązanie, że po jego śmierci rodzina zwróci złoty, 8-karatowy order władzy szwedzkiej.

Profesor rzadko nosi medal, bo zakłada się go tylko do fraka, którego nie posiada. W 1988 roku musiał go wdziać ponownie. Został wtedy powołany na doktora honoris causa szwedzkiego Uniwersytetu w Umeå: „Poproszono mnie o podanie obwodu mojego palca i głowy w związku z insygniami doktorskimi. A także rozmiarów mojej postaci dla wypożyczenia dla mnie fraka obowiązującego przy promocji”.

Zapisane w pamięci to wycieczka w przeszłość nestora i współtwórcy polskiej skandynawistyki – w jarocińskie dzieciństwo, w PRL-owską rzeczywistość, w rok 1970, gdy organizował na Uniwersytecie Gdańskim Zakład Języków i Kultury Krajów Skandynawskich, po gwałtowne zmiany lat 90. Ciesielski przywołuje nie tylko wydarzenia ze swojego życia osobistego, ale i staje się kronikarzem minionej epoki. Zachęcamy do lektury!

Zrealizowano przy pomocy finansowej województwa pomorskiego.

Zenon Ciesielski - urodził się w 1931 roku w Jarocinie. W latach 50. osiadł na stałe w Gdańsku, gdzie włączył się w życie kulturalne i naukowe. Swoją działalność ujął w dziesięciu książkach z dwutomowymi Dziejami kultury skandynawskiej (2016) na czele.

Data publikacji: poniedziałek, 7. Październik 2019 - 12:34; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 7. Październik 2019 - 12:38; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka