Zdolni z Pomorza. Kółko olimpijskie z języka polskiego

W roku szkolnym 2019/2020 proponujemy na filologii polskiej czwartą edycję spotkań dla uczniów szkół średnich „Kółka Olimpijskiego z literatury i języka polskiego”. Zajęcia adresowane są do młodzieży pragnącej rozwijać swoje humanistyczne zainteresowania, mogą być także pomocne w przygotowaniu do olimpiady z języka polskiego.
Aby zostać uczestnikiem kółka należy w terminie do 4 listopada 2019 r. (decyduje data stempla pocztowego) przesłać wypełniony wniosek rekrutacyjny, oświadczenie oraz samodzielnie napisany tekst. Tematem pracy pisemnej  w tym roku jest:

Recenzja wybranej noweli z listy Narodowego Czytania na 2019 rok
  • Poniżej przypominamy 8 nowel, spośród których należy wybrać jeden utwór.
  • Praca wymaga zapoznania się z wymogami gatunkowymi recenzji.
  • Ocenie podlegać będzie kompozycja, argumentacja oraz język pracy pisemnej.
  • Nowele z listy Narodowego Czytania na 2019 rok to następujące teksty:
  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
  • Objętość pracy: 2-3 strony, czcionka rozmiar 12 Times New Roman, 1,5 interlinii.
  • Recenzję prosimy poprzedzić stroną tytułową, na której podane będą następujące informacje: imię i nazwisko ucznia, klasa, adres szkoły, e-mail ucznia, tytuł pracy.
  • Prace prosimy nadsyłać na adres: Instytut Filologii Polskiej ul. Wita Stwosza 55, 80-308 Gdańsk Z DOPISKIEM NA KOPERCIE: „ZDOLNI Z POMORZA”
DO WYDRUKU PRACY PROSIMY KONIECZNIE DOŁĄCZYĆ WYPEŁNIONY WNIOSEK REKRUTACYJNY.

Komisja rekrutacyjna na podstawie otrzymanych wniosków do dnia 17 listopada 2019 r. wyłoni grupę uczestników kółka.
Kółko będzie odbywać się w wybrane piątki w godzinach 16.00 – 19.00 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Przewidywane tematy w nadchodzącym semestrze, to m.in. Bohaterowie buntownicy w epoce romantyzmu, Filozofia Leszka Kołakowskiego, Magia sztuki aktorskiej,  Dziennikarstwo Swietłany Aleksijewicz, zajęcia filmoznawcze  i wiele, wiele innych.

W uzasadnionych okolicznościach, terminy zajęć kółka mogą ulec zmianie. Zgłoszenie na kółko jest również deklaracją woli uczestnictwa we wszystkich spotkaniach, wyjątkiem jest nieobecność potwierdzona zwolnieniem lekarskim.

Zasady rekrutacji do „Kółka Olimpijskiego z literatury i języka polskiego” oraz warunki uczestnictwa można znaleźć w Regulaminie.

Uczniowie, którzy uczęszczali na „Kółko Olimpijskie z literatury i języka polskiego” w roku szkolnym 2018/2019 nie muszą przechodzić pełnej procedury rekrutacyjnej, wystarczy, że złożą Oświadczenie o chęci kontynuacji uczestnictwa w kółku i otrzymają pozytywną opinię komisji rekrutacyjnej.

Po zakwalifikowaniu się na „Kółko Olimpijskieo z literatury i języka polskiego” każdy uczeń składa następujące dokumenty:

Data publikacji: poniedziałek, 23. Wrzesień 2019 - 09:17; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 23. Wrzesień 2019 - 09:17; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka