Profesor Tomasz Swoboda w składzie kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA

Nowi członkowie kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA

Tomasz Swoboda, profesor literatury na Wydziale Filologicznym UG, Eliza Kącka, Adam Lipszyc to nowi członkowie ośmioosobowej kapituły prestiżowej Nagrody Literackiej GDYNIA. Nagroda Literacka GDYNIA ma charakter ogólnopolski, podobnie jak przyznające ją jury, w którym, po raz kolejny, zasiedli znakomici reprezentanci ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju.

z

Profesor Tomasz Swoboda (ur. 1977) - eseista i tłumacz, autor książek „To jeszcze nie koniec?” (2009), „Historie oka. Bataille, Leiris, Artaud, Blanchot” (2010), „Histoires de l’œil ” (2013) oraz „Powtórzenie i różnica. Szkice z krytyki przekładu” (2014); laureat nagrody „Literatury na Świecie” za przekład oraz Nagrody im. Andrzeja Siemka za „Historie oka”; tłumaczył na polski Baudelaire’a, Nervala, Bataille’a, Leirisa, Sartre’a, Barthes’a, Caillois, Starobinskiego, Didi-Hubermana i Le Corbusiera, a także serię komiksową Ariol; pracuje na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Skład kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA 2018/2019: prof. dr hab. Agata Bielik-Robson - przewodnicząca, prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz, dr Eliza Kącka, Zbigniew Kruszyński, prof. dr hab. Adam Lipszyc, prof. dr hab. Aleksander Nawarecki, prof. dr hab. Tomasz Swoboda oraz Natalia Gromow - sekretarz.

Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Nagroda, dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim.

Informacja ze strony NLG:

Data publikacji: piątek, 1. luty 2019 - 13:19; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 4. luty 2019 - 10:16; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka