Seminarium naukowe Utopia w XVIII-wiecznym dyskursie literackim | Wydział Filologiczny

Seminarium naukowe Utopia w XVIII-wiecznym dyskursie literackim

Odnosząc się do słynnego tekstu Kanta Co to jest Oświecenie? Michel Foucault  proponował postrzeganie oświecenia jako procesu dochodzącego do głosu między innymi w rozwoju i ustanawianiu form racjonalności, techniki, autorytetu władzy. Sugerował tym samym, że krytyczne spojrzenie na kulturę XVIII wieku, może być nie tyle wędrówką w labiryntach przeszłości, ile  rozpoznawaniem mechanizmów rządzących naszą współczesnością.
Kierując się podpowiedzią Foucaulta, a także podążając tropem badań prowadzonych przez pracowników Wydziału Filologicznego UG, chcielibyśmy zaprosić na  seminarium naukowe poświęcone refleksji nad osiemnastowiecznymi utopiami literackimi.
Seminarium jest pomyślane jako spotkanie robocze, stawiające sobie za cel skartografowanie zainteresowań badawczych literacką utopią, rozwijanych na naszym wydziale. Żywimy przy tym głęboką nadzieję, że spotkanie okaże się zaczynem szerzej zakrojonego projektu.
Seminarium odbędzie się w dniu 12.04.2019 r. o godz.15.00-17.30, sala 169 w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego UG, ul. Wita Stwosza 51.
Zapraszamy pracowników i doktorantów Wydziału Filologicznego UG!
  • prof. dr hab. Artur Blaim, e-mail: angab@ug.edu.pl
  • dr hab. Maria Sibińska, prof. nadzw., e-mail: films@univ.gda.pl