Koncert Z miłości do Niepodległej

"Studenci zachwycili publiczność nie tylko umiejętnościami wokalnymi, ale i aktorskimi pokazując przy okazji, że imprezy organizowane dla uczczenia stulecia niepodległości wcale nie muszą mieć patetycznego charakteru. Przeciwnie! Mogą, tak jak ta niedzielna, bawić do łez".

„Hymn do Bałtyku”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Baby, ach te Baby” – to utwory w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Zespołu Pieśni i Tańca UG Jantar oraz Zagan Acoustic, których słuchano 10 czerwca 2018 r. w Operze Leśnej w Sopocie podczas koncertu pt. „Z miłości do Niepodległej”. Było to wyjątkowe widowisko, łączące muzykę, taniec, wizualizacje i aranżacje świetlne, utrzymane w klimacie lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Koncert, dedykowany mieszkańcom regionu pomorskiego, wpisuje się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski i było wspólną inicjatywą Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.

Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański, ACK UG „Alternator”, Bałtycka Agencja Artystyczna BART i Opera Leśna

Wystąpili: Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Zagan Acoustic, Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar”, dyrygent Marcin Tomczak.

Na koncert „Z miłości do Niepodległej” składały się utwory z lat 20. i 30. minionego stulecia. Można było posłuchać przebojów, które w tamtym czasie wykonywali niezapomniani artyści, tacy, jak Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna czy Mieczysław Fogg. Były to między innymi  „Baby, ach te Baby” z filmu „Zabawka” (1933), „Już taki jestem zimny drań” z „Pieśniarza Warszawskiego” (1934), „Miłość Ci wszystko wybaczy” z filmu „Szpieg w masce” (1933), czy „Już nie zapomnisz mnie” z komedii „Zapomniana melodia” (1938). Nie zabrakło w czasie koncertu morskich akcentów. Dwudziestolecie międzywojenne na Pomorzu to przede wszystkim zaślubiny Polski z Morzem,  upamiętniające odzyskanie przez Polskę dostępu do Morza. Nawiązując do tych wydarzeń artyści przypomnieli m.in. pieśń „Morze nasze morze” (1925).

Utwory zostały wykonane w nowych aranżacjach Artura Jurka przez Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego z towarzyszeniem zespołu Zagan Acoustic, prof. Bogdanem Kułakowskim przy fortepianie oraz udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”, pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka. Było to wyjątkowe widowisko muzyczne, łączące muzykę, taniec, wizualizacje i aranżacje świetlne, a regionalnym akcentem były wyświetlane zdjęcia Trójmiasta z lat 20. i 30. Autorką choreografii z elementami gry aktorskiej była Beata Oryl, zaś wizualizacje przygotował Ariel Sielaff.

Koncert „Z miłości do Niepodległej” był dedykowany mieszkańcom regionu pomorskiego i wpisał się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski.  Charakter widowiska i repertuar połączyły różne pokolenia i przypomniały proces odradzania się polskiej kultury w niepodległym państwie. Rozrywkowe i kabaretowe utwory dwudziestolecia międzywojennego powstawały w momencie urzeczywistnienia marzeń wielu pokoleń o wolnej Polsce, z wielkiej radości po odzyskaniu niepodległości. Z czasem stały się jednym z elementów tożsamości narodowej, a dziś stanowią spuściznę kulturalną tego okresu.

Na miejsce koncertu wybrano także szczególny obiekt – Operę Leśną w Sopocie, amfiteatr wybudowany w 1909 roku, znajdujący się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który swoją działalność wznowił po wojnie, w 1919 roku.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Rektorów Województwa Pomorskiego.

Projekt zrealizowany został w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Recenzja „Udany powrót do przeszłości z Akademickim Chórem UG w Operze Leśnej” na trójmiasto.pl .

Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Data publikacji: wtorek, 19. Czerwiec 2018 - 10:33; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 19. Czerwiec 2018 - 10:35; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka