Nasi na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym

58. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 27 maja – 3 czerwca 2018 roku. To jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. W ciągu 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć w 4 konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych około 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości prezentowanych w naszym kraju po raz pierwszy. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy, koncerty, wydarzenia dla branży KFF Industry, w tym prezentacje nowych polskich projektów dokumentalnych i animowanych.  Festiwal co roku odwiedza ok. 700 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.

Międzynarodowy konkurs dokumentów muzycznych DocFilmMusic

Już po raz szósty najlepsze dokumenty muzyczne z całego świata zmierzą się o nagrodę Złotego Hejnału w najmłodszym konkursie Krakowskiego Festiwalu Filmowego - DocFilmMusic. Jak co roku, muzyka niemal wszystkich gatunków wybrzmi w filmowych opowieściach z każdego zakątku globu, ukazując zarówno gwiazdy światowego formatu, jak i fascynujące historie wypełnione dźwiękami.

Przewodniczącym jury w konkursie muzycznych dokumentów DocFilmMusic będzie doktor Marcin Borchardt.

Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy od 1961 roku prezentuje najlepsze krótkie dokumenty, fabuły oraz animacje. Spotykają się tu filmy najbardziej zróżnicowane stylistycznie i w reżyserii twórców z najdalszych zakątków świata, co czyni ten konkurs najbardziej intrygującym zestawem festiwalu. W tym roku o Złotego Smoka, nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, Nagrodę Międzynarodowej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (FICC) oraz uproszczoną ścieżkę do Oscara zabiegać będzie 10 filmów dokumentalnych, 13 fabularnych i 12 animowanych.

Przewodniczącym jury FICC będzie studentka Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego Anna Balkiewicz.

Plakat festiwalowyLogo festiwaluAnna BalkiewiczMarcin Borchardta

Data publikacji: poniedziałek, 28. Maj 2018 - 11:57; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 28. Maj 2018 - 11:59; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka