Wystawa fotografii Marjo Hallila Fińskie krajobrazy

Wystawa FIŃSKIE KRAJOBRAZY
Uniwersytet Gdanski, Wydzial Filologiczny, budynek Neofilologii, ul. Wita Stwosza 51, 01-31.03.2018.

Seria fotografii ”Fińskie krajobrazy” jest współczesną interpretacją fińskiego narodowego romantyzmu i karelianizmu przełomu XIX i XX wieku. Na fotografiach znalazły się rzeczywiste, rozpoznawalne krajobrazy złotej ery fińskiego malarstwa, jak między innymi  scenerie, które przedstawił Akseli Gallen-Kallela w dziełach ”Rozpaczająca łódź” (1906), ”Kryjówka rysia” (1906) czy ”Jezioro Keitele” (1905). W podobny sposób fotografie nawiązują do twórczości Eero Järnefelta ukazującego w swoich dziełach scenerie parku Koli, uważanego za narodowy krajobraz Finlandii. Seria zawiera również interpretacje prac Fanny Churberg. Zdjęcia zostały wykonane latem 2016 i 2017 roku techniką cyfrowej fotografii otworkowej przy pomocy aparatu typu camera obscura. Wystawa sponsorowana przez UPM Raflatac Sp.z o.o.

Marjo Hallila – pochodząca z Finlandii artystka mieszkająca w Warszawie od 2013 roku. W 2017 roku ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Więcej informacji: marjohallila.com

Organizatorzy wystawy: Pracownia Języka, Kultury i Gospodarki Finlandii, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Koło Naukowe Miłośników Finlandii "Routa" oraz Biblioteka Neofilologiczna Uniwersytetu Gdańskiego.

Data publikacji: środa, 21. luty 2018 - 11:53; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 23. luty 2018 - 12:50; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka