Pożegnanie Profesora Jana Ciechowicza

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość
o śmierci

prof. dr. hab. Jana Ciechowicza

przez 45 lat życia zawodowego związanego
z Instytutem Filologii Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego,
wybitnego historyka i znawcy dramatu i teatru XIX-XX wieku,
teatru trójmiejskiego i polskich scen offowych,
autora 4 książek autorskich m.in. „Sam na scenie” i „Dom opowieści”
 oraz 20 książek o teatrze, które ukazały się pod Jego redakcją,
twórcy gdańskiej teatrologii, spod którego ręki wyszło grono znakomitych uczniów,
 teatrologów i ludzi teatru,
stałego bywalca i recenzenta trójmiejskiego i ogólnopolskiego życia teatralnego,
a także zapalonego kibica piłki nożnej.
Profesor pełnił funkcje prezesa gdańskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza,
wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich,
Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego,
był również członkiem-współzałożycielem Fundacji Theatrum Gedanense.
Profesor Jan Ciechowicz był znakomitą i niepowtarzalną Osobowością naszej Uczelni,
Człowiekiem, który stale wspierał innych w dążeniu do naukowych,
zawodowych i życiowych celów.

Cześć Jego pamięci!

Dziekan, Rada Wydziału i społeczność akademicka
Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość,
że 16 września 2017 roku zmarł w wieku 68 lat

prof. dr hab. Jan Ciechowicz

Odszedł wybitny historyk teatru i literaturoznawca, nestor gdańskiej teatrologii, znakomity nauczyciel akademicki, wychowawca licznego grona młodych badaczy, teatrologów i ludzi teatru.

Urodził się 24 czerwca 1949 roku w Koluszkach, tam też ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Był absolwentem KUL-u, gdzie pod okiem wybitnych teatrologów, profesor Ireny Sławińskiej i profesora Zbigniewa Raszewskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku studia w zakresie filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną. Zaraz potem przeprowadził się do Gdyni i podjął pracę w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, z którym był związany do końca, pełniąc w nim przez wiele lat funkcję kierownika Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk. Od roku 1995 wykładał też historię teatru w gdyńskim Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej.
Jeszcze na studiach zadebiutował jako krytyk teatralny na łamach „Tygodnika Powszechnego”, z którym współpracował potem stale przez ponad 20 lat. Badawczo zajmował się głównie historią dramatu i  teatru polskiego XIX i XX wieku, a także dziejami teatru trójmiejskiego. Osobne studia i rozprawy poświęcił m.in. Kalidasie, Szekspirowi, Mickiewiczowi, Wyspiańskiemu, Schulzowi, Mrożkowi i Wojtyle. Opublikował prawie 200 artykułów, 20 książek „pod redakcją” i cztery książki autorskie: Sam na scenie. Teatr jednoosobowy w Polsce (1984), Dom opowieści. Ze studiów nad Teatrem Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka (1992), Myślenie teatrem (2000), Teatr i okolice (2010).
Przez szereg lat pełnił funkcję prezesa gdańskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, był też wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, członkiem Komitetu Nauk o Sztuce PAN i wielu stowarzyszeń naukowych.
Wśród Jego licznych odznaczeń i wyróżnień znalazł się Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za rozprawę Sam na scenie (1981), Nagroda Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) za Dom opowieści i Pomorska Nagroda Artystyczna w roku 2004 w dziedzinie teatru za redakcję tomu 200 lat teatru na Targu Węglowym w Gdańsku. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Artusa i wielokrotnie wyróżniany nagrodą naukową Rektora UG.
Pan Profesor miał niezwykłą charyzmę i osobowość. Był uwielbianym mistrzem i wsparciem dla swoich uczniów, żywą encyklopedią i duszą towarzystwa, niezmordowanym bywalcem i komentatorem trójmiejskich wydarzeń kulturalnych, zapalonym kibicem piłkarskim.

Żegnamy niezastąpionego Kolegę i Przyjaciela, wspaniałego, serdecznego człowieka.

Cześć Jego Pamięci
składają

Dyrekcja Instytutu Filologii Polskiej,
Koleżanki i Koledzy z Katedry Dramatu Teatru i Widowisk