Kalejdoskop ukraiński | wykłady | Tydzień Ukraiński

Kalejdoskop ukraiński to cykl wykładów i dyskusji poświęconych ukraińskiej historii, polityce i kulturze, współorganizowany z Uniwersytetem Gdańskim.

z

W trzech spotkaniach wezmą udział dr Iryna Starovojt, dr Oleksander Bojczenko i Taras Wozniak, a także liczne grono znawców ukraińskiej tematyki z Polski. Dr Iryna Starovojt jest literaturoznawcą, kuturoznawcą i poetką. Obecnie zajmuje stanowisko docenta na Uniwersytecie Katolickim we Lwowie. Poprowadzi wykład pod tytułem Życie i śmierć na ruchomych granicach. Ukraina XX wieku jak krajobraz winy: doświadczenie literackie. Taras Wozniak to ceniony kulturoznawca i politolog, który wygłosi wykład Ukraiński dylemat Krymu: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Natomiast Dr Oleksandr Bojczenko krytyk literackim i tłumacz będzie mówić o współczesnej literaturze ukraińskiej podczas wykładu Pisarze do odkrycia: czy istnieje życie poza Andruchowyczem i Zabużko?. Spotkania, których częścią będzie także rozmowy z publicznością poprowadzi dr Marta Koval z UG.

20 listopada, 17:00 | Taras Wozniak, Ukraiński dylemat Krymu: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

21 listopada, 18:00 | Dr Iryna Starovojt, Życie i śmierć na ruchomych granicach. Ukraina XX wieku jako krajobraz winy: doświadczenie literackie

22 listopada, 18:00 | Dr Oleksandr Bojczenko, Pisarze do odkrycia: czy istnieje życie poza Andruchowyczem i Zabużko?

Taras Wozniak – kulturoznawca, filozof, komentator polityczny, działacz społeczny, eseista, tłumacz m.in. Brunona Schulza i Martina Heideggera, redaktor naczelny lwowskiego czasopi-sma kulturalnego „JI”. Autor m.in. książek poświęconych sztetlom położonym na ziemiach ukraińskich oraz filozofii języka i krajobrazu Karpat, a także ogłoszonego w „Gazecie Wyborczej” i mediach ukraińskich apelu o wybaczenie za tragedię wołyńską. Jego książki nie były dotąd tłumaczone na język polski. Mieszka we Lwowie.

Dr Iryna Starovojt – doktor filologii, docent Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, kierownik programowy Centrum Innowacyjnych Technik Nauczania tego uniwersytetu. Literaturoznaczynia, krytyczka literacka i poetka. Zajmuje się współczesną literaturą ukraińską i literaturą ukraińskiego modernizmu. Jej zainteresowania obejmują problematykę pamięci i postpamięci oraz jej literackie odzwierciedlenia. Uczestniczka międzynarodowych projektów badawczych w Holandii i w Niemczech. Inicjatorka i współorganizatorka Festiwalu Lema we Lwowie.

Dr Ołeksandr Bojczenko – doktor nauk humanistycznych, krytyk literacki, eseista, tłumacz m.in. Tadeusza Borowskiego, Marka Hłaski, Leszka Kołakowskiego, Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka. Autor sześciu zbiorów esejów poświęconych głównie literaturze, z których żaden nie ukazał się jeszcze po polsku. Mieszka w Czerniowcach.

Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski
Kategorie: ,