Spotkanie z prof. Mirosławem Przylipiakiem i pokaz filmu "Pod opieką wiecznego słońca”, zwycięzcy Millennium Docs Against Gravity

Przed nami kolejny akcent festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który po raz pierwszy odbył się w tym roku Gdyni. Wraz z kwartalnikiem "Bliza" zapraszamy na dodatkowy, specjalny pokaz filmu - zwycięzcy warszawskiej edycji - „Pod opieką wiecznego słońca”.
Gościem spotkania będzie prof. dr hab. Mirosław Przylipiak, kierownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, a przede wszystkim członek gdyńskiego jury, który opowie m.in.: o trudnościach w wyborze najlepszego filmu z konkursowej 13.
Bilety - Kwartalnik Artystyczny "Bliza" do kupienia na miejscu, w dniu pokazu w specjalnej cenie 10 zł!

- Pod opieką wiecznego słońca opowiada o Korei Północnej, to jasne, ale nie tylko o tej dyktaturze - film dotyczy nas wszystkich, w różnych krajach: tak długo, jak długo chcemy żyć jako otwarci, świadomi i dobrze informowani obywatele. Obywatele zdolni do marzeń o przyszłości i o utopii – uzasadniło decyzję warszawskie Jury pod kierownictwem Roberta Glińskiego.

Wyobraźmy sobie idealne życie w idealnym kraju. Idealni ludzie mieszkają w idealnych apartamentach. Pracują w idealnych miejscach pracy, a ich życie i świat porządkują idealne instytucje w idealny sposób. To oficjalny obraz Północnej Korei, która według koreańskiej propagandy jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Ceniony rosyjski reżyser Witalij Manski spędził rok w Korei Północnej, dokumentując życie przeciętnej rodziny i tym samym mechanizm funkcjonowania tamtejszej indoktrynacji.

W dniu urodzin Kim Ir-Sena ośmioletnia Zin-mi, podobnie jak setki innych dzieci, dołączy do Koreańskiej Unii Dzieci, stanowiącej ekwiwalent młodzieżówek komunistycznych. Zin-mi uczęszcza do najlepszej szkoły w Pjongjang. Wraz z rodzicami jest częścią idealnego koreańskiego społeczeństwa, żyjącego w wiecznych promieniach słońca – symbolu „Wielkiego Przywódcy” Kim Ir Senowi oraz „Wielkiego Następcy” i „Najwyższego Przywódcy Partii, Państwa i Armii” Kim Dzon Una. Prawdziwa rzeczywistość jest jednak daleka od tego obrazu. Choć początkowo reżyser stara się podążać słonecznym tropem utopijnej fantazji, to z czasem prawda zaczyna stopniowo się z niej wytrącać. Wkrótce staje się jasne, że to władza reżyseruje każdą scenę, narzucając wszystko, łącznie z ludzkimi reakcjami. Całość okazuje się przerażającą choreografią oszustwa, równie surrealistyczną, co złowrogą, a my mamy wrażenie, że oglądamy nową wersję „The Truman Show”.

Po każdym pokazie z Blizą zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

Nasze wydarzenie facebookowe:
<https://www.facebook.com/events/883353755143207/>
Zdjęcie w galerii

Data publikacji: poniedziałek, 13. Czerwiec 2016 - 15:39; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 15. Czerwiec 2016 - 13:01; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka