Wykład gościnny

Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej
Katedra Pragmatyki Komunikacji i Akwizycji Języka
Pracownia Badań Nad Socjolingwistycznymi Aspektami Języka

serdecznie zapraszają na wykład gościnny dr Joanny Wasiluk z Uniwersytetu Warszawskiego
„Tendencje we współczesnych badaniach nad rosyjskim i polskim językiem mediów",
który odbędzie się 18 maja o godz. 15.00 w sali 376.

W ramach wykładu zostaną przedstawione teksty prasowe, ze szczególnym uwzględnieniem tekstów informacyjnych oraz tych zamieszczanych w rubryce „Opinie”, których autorami są głównie pisarze, publicyści, politolodzy w celu zanalizowania ich języka. Omówione zostaną charakterystyczne zwroty używane w dyskursie dziennikarskim oraz zagadnienia związane z wykorzystaniem takich środków językowych, jak: synonimy, antonimy, metafory, porównania i in.

Joanna Wasiluk,  Uniwersytet Warszawski, e-mail:             j.wasiluk@uw.edu.pl

Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół analizy współczesnego języka mediów, a dokładniej języka jakim posługują się na łamach rozmaitych periodyków, dziennikarze, a także pisarze, historycy, socjologowie i in., zamieszczający w nich swoje eseje i felietony, celem ustalenia specyfiki jego funkcjonowania w ujęciu pragmatycznym. Chodzi głównie o wykrycie mechanizmów i sposobów oddziaływania na świadomość odbiorcy, w odniesieniu do takich aspektów tekstu jak: dobór materiału faktograficznego, struktura tekstu, użyte środki językowe (odnoszące się do różnych poziomów języka, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu leksykalno-semantycznego). Istotne w tej kwestii jest rozgraniczenie mechanizmów manipulacji i perswazji, bo chociaż oba zjawiska wyrastają z tego samego procesu interpretacji, to cel ich użycia jest różny.

Tytuły publikacji:
  1. Wasiluk J., Zmarzer W., 2011, Rosyjsko-polski słownik terminologii politycznej, Warszawa.
  2. Analiza porównawcza internacjonalizmów występujących w języku polskim i rosyjskim na przykładzie tekstów o charakterze społeczno-politycznym, [w:] Język a komunikacja. Słowo w kontekście, red. A. Knapik, W. Chłopicki, P. Chruszczewski, Wydawnictwo: Krakowskie Towarzystwo „Tertium”, Kraków 2013.
  3. Foreign topics in Russian political discourse, Helsinki, http://www.helsinki.fi/aleksanteri/conference2013/papers/, 2013.
  4. Дискурсивные функции газетного заголовка. Общая характеристика вопроса, "Komunikacja Specjalistyczna", t. 7, Warszawa 2014.
  5. Metafora i wyrażenia metaforyczne w dyskursie publicystycznym i niektóre problemy przekładu (na podstawie rosyjskich tekstów prasowych), [w:] Translatio i kultura, red. K. Hejwowski, A. Kukułka-Wojtasik, Warszawa 2015.

Data publikacji: środa, 18. Maj 2016 - 09:43; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 18. Maj 2016 - 09:43; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka