V Konkurs Translatoryczny

Ogłoszenie wyników

V KONKURSU TRANSLATORYCZNEGO

organizowanego przez
KATEDRĘ JĘZYKOZNAWSTWA WSCHODNIOSŁOWIAŃSKIEGO I TRANSLATORYKI SERDECZNIE ZAPRASZA

odbyło się 27 MAJA 2014 R. O GODZ. 9.00.

V KONKURS TRANSLATORYCZNY - WYNIKI:
W tegorocznym – 5. Konkursie Translatorycznym – wzięły udział 34 osoby. Byli to nie tylko studenci dzienni Filologii Rosyjskiej UG, lecz również studenci Rosjoznawstwa, absolwenci rusycystyki z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przypomnijmy, że w tym roku zaproponowaliśmy do tłumaczenia następujące teksty:
w kategorii tekst literacki (proza) – fragment powieści L. Ulickiej „Zielony namiot”
w kategorii tekst naukowy – artykuł M. Ju. Fiedosiuka „Dobrodusznyje, no bezalabernye – koncept russkogo obydennogo soznanija russkie po danym Nacionalnogo korpusa russkogo jazyka”
w kategorii tekst publicystyczny – artykuł O. Bieszlej i Ż. Ulianowej „Signały regulirowszczika”
W związku z dużym zainteresowaniem i na prośbę studentów w tym roku dodatkowo została wprowadzona kategoria Przekład tekstu poetyckiego, do tłumaczenia zaproponowano wiersz Anny Achmatowej „Żarko wieet wieter dusznyj”. Właśnie ten tekst otrzymał największą ilość  interpretacji.
W wyniku postępowania konkursowego jury wyłoniło następujących zwycięzców:
W kategorii Tekst literacki (proza):
1) Rafał Wolsza, II rok I stopnia FR
2) Iwona Bałys, absolwentka FR UJ
3) Joanna Baum, absolwentka FR UG
W kategorii Tekst literacki (poezja):
1) Krzysztof Przybyłek, III rok I stopnia FR UG
2) Paulina Bałbatun, III rok I stopnia FR UG
3) Józef Tomczuk, III rok I stopnia FR UG
W kategorii Tekst publicystyczny:
1) Iwona Bałys, absolwentka FR UJ
2) Agnieszka Niedbalska, I Rok II stopnia FR UG
3) Karolina Szymańska, III rok I stopnia Rosjoznawstwo UG
W kategorii Tekst naukowy przyznano nagrodę wyróżnienia dla pani Iwony Bałys, absolwentki FR UJ.
Nagrody dla zwycięzców zafundowało Centrum Nauki i Kultury Rosyjskiej w Gdańsku i Wydział Filologii i Dziennikarstwa Federalnego Uniwersytetu Bałtyckiego im. E. Kanta. Z wykładem gościnnym pt. „Praktyki dyskursywne we współczesnej rosyjskiej prozie” wystąpiła profesor Natalia. Je. Lichina.

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: czwartek, 8. Maj 2014 - 09:30; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 29. Listopad 2022 - 13:26; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski