Festiwal Litearatury i Teatru. Between. Pomiędzy

Tygodniowe święto literatury i teatru

W poniedziałek 12 maja 2014 w sopockim Teatrze Na Plaży odbyła się inauguracja 5. Festiwalu Liteatury i Teatru Between. Pomiędzy. Festiwal organizowany jest po raz piąty przez Instytut Anglistyki i Amerykanistyki Wydziału Filologicznego UG. W inauguracji uczestniczyli partnerzy i goście: założyciel i twórca Teatru Gardzienice Włodzimierz Staniewski, aktorki Teatru BOTO oraz Prezydent Miasta Sopotu, Jacek Karnowski. Trzy inauguracyjne mikrowykłady mające przybliżyć młodzieży licealnej Czym jest BETWEEN. POMIĘDZY? wygłosili wykładowcy gdańskiej Anglistyki i Amerykanistyki, a jednocześnie ogranizatorzy festiwalu: prof. dr hab. David Malcolm, dr Monika Szuba i dr Tomasz Wiśniewski. Wykłady poświęcone były londyńskiemu Teatrowi Complicite - stałym gościom Between. Pomiędzy, znanym szkockim pisarzom oraz interpretacji Sonetu 30 Williama Szekspira. Jego wzorcową interpretację brawurowo i nie bez fantazji przeprowadził prof. David Malcolm.
Spektakle, warsztaty oraz spotkania z twórcami Teatru Gardzienice zajęły poczesne miejsce w programie teogorcznego festiwalu. We wtorek 13 maja Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" pokazały trójmiejskiej publiczności Oratorium pytyjskie z tekstami wyroczni delfijskiej, siedmiu mędrców z Delf oraz Herodota z muzyką Mikołaja Blajdy. Spektakl wystawiony został w kościele św. Jana w Gdańsku. Poza antycznymi pieśniami złożonymi z żywiołowo śpiewanych antycznych mądrości życia i aforyzmów, spektakl oparty został na tańcu, transowej cheironomii - zapomnianej, starożytnej sztuce gestu i ruchu. W czwartek na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie wystawiono Ifigenię w Aulidzie wg Eurypidesa z muzyką Zygmunta Koniecznego. Włodzimierz Staniewski dyrektor ośrodka i reżyser teatralny wygłosił wykład na Wydziale Filologicznym UG.
Wydarzeniom teatralnym towarzyszły: konferencja naukowa zatytułowana Nowe Początki w literaturze szkockiej oraz spotkania autorskie. W tym roku część naukowa poświęcona była nowym początkom w literaturze szkockiej. Gośćmi specjalnymi konferencji byli prof. Neal Ascherson (University College London), prof. Christoph Heyl (Uniwersytet Duisburg-Essen), dr Helen Lynch (Uniwersytet w Aberdeen), Alan Riach (Uniwersytet w Glasgow) oraz prof. Alan Spence (Uniwersytet w Aberdeen). Jak co roku odbyło się Seminarium Beckettowskie Uniwersytetu Gdańskiego  (The University of Gdańsk Samuel Beckett Seminar) przy udziale prof. Stanley E. Gontarskiego (Uniwersytet Stanowy Florydy).
Ponadto odbyły się spotkania autorskie z prof. Stefanem Chwinem, dr Olgą Kubińską, prof. Włodzimierzem Pawluczukiem, dr Ludwiką Włodek. Istotną częścią tegorocznej edycji były spotkania z cyklu „Odnalezione w tłumaczeniu” z udziałem dr Olgi Kubińskiej, prof. Wojciecha Kubińskiego, prof. Davida Malcolma oraz dr Ludwiki Włodek. Festiwalowi BETWEEN.POMIĘDZY towarzyszyły również warsztaty literackie i teatralne dla młodzieży.
Organizatorami festiwalu są: prof. David Malcolm, dr Monika Szuba i dr Tomasz Wiśniewski z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki.

Tekst: dr Monika Szuba i dr Anna Malcer-Zakrzacka
Zdjęcia: Anna Malcer-Zakrzacka

Inauguracja Festiwalu i rezydencja Teatru Gardzienice na "Between. Pomiędzy"

Data publikacji: poniedziałek, 5. Maj 2014 - 11:02; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 29. Listopad 2022 - 13:26; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski