Gdańskie GRASSowania_2022

plakat gdańskie grassowania

Zapraszamy na cykl wydarzeń jubileuszowych Gdańskie GRASSowania _2022, które Uniwersytet Gdański (Pracownia Badań nad Narracjami Pogranicza / Instytut Filologii Germańskiej / Wydział Filologiczny ) i Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku przygotowali z szeregiem partnerów. Patronat nad wydarzeniem objęli: Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska oraz JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Gdańskie GRASSowania obejmują interdyscyplinarną konferencję grassoznawczą „Günter Grass. Konfrontacje i dialogi interkulturowe” (program w załączniku) oraz inspirowane twórczością Grassa 2 spektakle: kolaż słowno-muzyczny „Obierając cebulę” w wykonaniu trio Androsz/Trzaska/Walicki oraz komedię muzyczną „Zaklęte w Jantarze”, której scenariusz napisał prof. Carlos Morton z Santa Barbara a występują studenci II roku studium wokalno-aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Ponadto na terenie kampusu stanie w najbliższym tygodniu wystawa outdoorowa „Wielkie GRASSowanie”, przygotowana wspólnie z Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego na podstawie przewodnika „Wędrówki z Günterem Grassem. Kartografia literacka Miasta (red. M. Borzyszkowska-Szewczyk i M. Turska). W programie także gra terenowa związana z tą wystawą. Sam przewodnik w polskiej wersji językowej powinien lada dzień dotrzeć z drukarni, a w nim także artykuły-trasy prof. Marion Brandt, dr Anny Kowalewskiej-Mróz i prof. Mirosława Ossowskiego (angielską wersję zamierzamy wydać do końca roku). Z Centrum Filmowym im. Andrzeja Wajdy przygotowaliśmy przegląd filmów „Grass idzie do kina” a z Instytutem Kultury Miejskiej 2 spacery literackie. W holu głównym budynku Neofilologia stanie instalacja prof. Jacka Kornackiego z ASP pt. „Inkluzja”, inspirowana wątkami w twórczości Grassa dotyczącymi dzieciństwa i młodości w Gdańsku.

Afisz

baner konferencja gdańskie grassowania

Data publikacji: niedziela, 2. Październik 2022 - 23:09; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 3. Październik 2022 - 13:05; osoba wprowadzająca: Monika Szafrańska