Wysoka pozycja naszego kulturoznawstwa 5., filologii polskiej i filologii obcych 10. w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2022. Awans Uniwersytetu Gdańskiego 7 miejsc w górę!

22 czerwca 2022 ogłoszone zostały oficjalnie wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy oraz Rankingu Kierunków Studiów. Uniwersytet Gdański zanotował spektakularny awans o 7 pozycji i jest obecnie 16. uczelnią w Polsce, w tym 6. wśród uniwersytetów. Uniwersytet odnotował także poprawę pozycji poszczególnych kierunków studiów.

W Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2022 Wydział Filologiczny zyskał niemałe powody do satysfakcji. Na 5. miejscu w Polsce znalazło się Kulturoznawstwo prowadzone przez Instytut Badań nad Kulturą, które utrzymało swoją wysoką pozycję z roku ubiegłego.

W dziedzinie nauk humanistycznych poprawę pozycji kierunków odnotowały 2 kierunki studiów oraz filologie obce prowadzone przez Wydział Filologiczny UG. Największy skok 2 miejsca w górę zaliczyły filologia polska, która została uplasowana na miejscu 10. oraz filologie obce, które tak samo awansowały z 12. na 10. pozycję. O jedno oczko w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy skoczyła filologia angielska z 14. na 13. miejsce.

Obecny na uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia dyplomów prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia dr hab., Arnold Kłonczyński , prof. UG, ocenił:

- Wysoka pozycja kierunków studiów prowadzonych przez Uniwersytet Gdański, a szczególnie wzrost pozycji kilku z nich to wynik przeprowadzonych w ostatnich latach zmian programowych, bliższych związków z otoczeniem społeczno-gospodarczym i  starań pracowników uczelni o jak najwyższą jakość prowadzonych zajęć, tworzenie ciekawych, i nowocześnie przygotowanych materiałów dydaktycznych oraz czerpania z doświadczenia partnerów zagranicznych. Ważne są również opinie studentów o programach kształcenia i sposobie ich realizowania, bo dzięki ich zaangażowaniu i współpracy z przedstawicielami firm, organizacji społecznych i gospodarczych oraz samorządów jesteśmy coraz lepsi.

Pełne wyniki rankingu kierunków studiów pod linkiem: https://2022.ranking.perspektywy.pl/2022/ranking/ranking-kierunkow-studiow

Zbiorczo dla wszystkich ocenianych kierunków realizowanych na UG odnotowano 15 przypadków poprawy pozycji rankingowej, 6 kierunków utrzymało ubiegłoroczne pozycje a 7 zostało ocenionych słabiej, niż w roku ubiegłym. Na ocenę rankingową składa się z 12-13 wskaźników pogrupowanych w sześć kryteriów.  Ranking Uczelni Akademickich, przygotowywany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz XXIII, oparty jest na takiej samej metodologii, jak w roku ubiegłym, przy utrzymaniu tego samego zestawu siedmiu kryteriów i ich wag.  Główne kryteria i ich wagi w ostatecznej ocenie to: efektywność naukowa (28 procent), potencjał naukowy i umiędzynarodowienie (oba po 15 procent wagi w ocenie końcowej),  prestiż, absolwenci na rynku pracy (oba z wagą 12 procent),  warunki kształcenia (10 procent) i innowacyjność (8 procent).

Wynik Uniwersytetu Gdańskiego w Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2022 Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski komentuje z satysfakcją:

- Kolejny skokowy awans UG w tym rankingu jest oczywiście powodem do radości, ale przede wszystkim potwierdzeniem tego, że znaleźliśmy się na właściwej drodze rozwoju. Przypomnę, że w momencie gdy obejmowałem urząd rektora uczelnia sklasyfikowana była na 28. miejscu, a zatem w przeciągu dwóch lat udało się awansować  aż o 12 miejsc i dziś jest to najlepsza pozycja w historii UG w Rankingu Perspektyw. Wiemy jednak, że stać nas na więcej i zrobimy wszystko, aby nasza pozycja w kolejnych latach nadal się umacniała. Mamy również świadomość, że nie wszystkie wdrażane działania na UG przynoszą natychmiastowy skutek. Niektóre z efektów, np. w obszarze doskonałości naukowej pojawią się dopiero za jakiś czas.

- Sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania pracowników UG. Dziękuję całej społeczności naszej Alma Mater za tak fantastyczną pracę w ostatnich latach na rzecz rozwoju naszej uczelni – dodaje Rektor.

Wyniki Rankingu Perspektywy 2022 dostępne są pod linkiem: https://2022.ranking.perspektywy.pl/2022/ranking/ranking-uczelni-akademickich

Wszystkim jednostkom Wydziału Filologicznego prowadzącym wysokosklasyfikowane kierunki studiów serdecznie gratulujemy, doceniając ich wkład w ciągły wysiłek wkładany poprawę jakości kształcenia na naszym Wydziale!

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: czwartek, 23. Czerwiec 2022 - 13:56; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 23. Czerwiec 2022 - 14:25; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka