Pochwała słabego „ja” - wywiad z prof. Stanisławem Rośkiem, laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza za rok 2022, w "Czasie Kultury"

- Humanistyka oparta na twardym „ja” jest dzisiaj nie do utrzymania. Trzeba tak przemieniać refleksję o nas samych, by uwzględniać momenty rozpadu. Przychodzi mi na myśl jedno z mikroopowiadań Musila o pojawianiu się „ja” człowieka, który się budzi ze snu. „Ja” nie jest czymś, co nosimy w kieszeni jak dowód osobisty. To jest codzienne zadanie, które czeka na nas zawsze, kiedy się budzimy. Odnaleźć siebie, wychodząc nie wiadomo skąd - mówi Profesor Stanisław Rosiek, laureat Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza za rok 2022 w wywiadzie dla "Czasu Kultury". Rozmawia Jakub Orzeszek.

Wywiad zatytułowany Pochwała słabego „ja” można przeczytać na stronie: https://czaskultury.pl/artykul/pochwala-slabego-ja/...

25 maja 2022 odbyła się gala Poznańskiej Nagrody Literackiej! W Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu ogłoszono werdykt kapituły jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce.
Laureatami tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej zostali Stanisław Rosiek, historyk literatury, eseista i wydawca, wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego i Urszula Honek, poetka i prozaiczka.

Prof. dr hab. Stanisław Rosiek został laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza 2022. W ramach pracy naukowej prof. Stanisław Rosiek zajmował się w latach 90. kultem pośmiertnym Adama Mickiewicza. W 1997 r. opublikował książkę „Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety”, kontynuacją tych badań stała się wydana w 2013 r. książka „Mickiewicz (po śmierci)”. W badaniach mickiewiczowskich – obok nekrografii – zajmował się także naukową recepcją Mickiewicza. Plonem tych zainteresowań stała się wydana w 2011 roku antologia „Mickiewicz w Pamiętniku Literackim”, przedstawiająca na zasadzie pars pro toto ponad wiekowe kształtowanie się mickiewiczologii.

Drugą sferą badań naukowych i działań edytorskich stała się twórczość kilku pisarzy dwudziestowiecznych (Peiper, Schulz, Białoszewski, Mrożek). W ich ramach powstała kilkutomowa edycja „Rysunków zebranych” Sławomira Mrożka (1998–2001). W 2002  roku opublikował antologię „Wymiary śmierci”, w 2008 eseje „[nienapisane]”, w 2010 tom szkiców „Władza słowa”.

Od kilku lat prof. Stanisław Rosiek zajmuje się głównie twórczością Brunona Schulza. Zapowiedzią tych badań był wydany w 2002 roku „Słownik schulzowski” (we współpracy z Włodzimierzem Boleckim i Jerzym Jarzębskim). Obecnie jest wydawcą „Dzieł zebranych” Schulza oraz redaktorem naczelnym ukazującego się od 2012 roku czasopisma „Schulz/Forum”. W 2021 r. ukazała się jego książka pt. „Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza”.

Werdykt jury ogłosiła 22 kwietnia 2022 prof. Bogumiła Kaniewska, Rektorka UAM.

Naszemu Mistrzowi serdecznie gratulujemy!

Prof. Stanisław Rosiek (ur. 1953 r. ) – historyk literatury, eseista i wydawca, związany od 1977 roku z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Współredagował z Marią Janion trzy tomy z serii „Transgresje”, w latach 70. zajmował się krytyką literacką. Razem ze Stefanem Chwinem napisał książkę „Bez autorytetu. Szkice” (1981), za którą w 1983 r. otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jest współzałożycielem Wydawnictwa słowo/obraz terytoria, którym jako redaktor naczelny (a później także jako prezes) kieruje od 1995 r.

Tekst pochodzi ze strony Poznańskiej Nagrody Literackiej

Data publikacji: poniedziałek, 25. Kwiecień 2022 - 07:57; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 9. Czerwiec 2022 - 08:16; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka