Profesor Marion Brandt profesorem zwyczajnym

Miło nam poinformować, że 19 grudnia 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał prof. dr hab. Marion Brandt z Instytutu Filologii Germańskiej tytuł naukowy profesora zwyczajnego w zakresie nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwo.

Pani Profesor serdecznie gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów naukowych!

Święto w pracy

Tytuł naukowy profesora zwyczajnego w zakresie nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa nadał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. Marion Brandt z Instytutu Filologii Germańskiej na Wydziale Filologicznym UG. Porosiliśmy Panią Profesor o kilka słów refleksji w tym ważnym momencie życia naukowca.

Jako germanistka, a także jako Niemka żyjąca w Polsce prof. dr hab. Marion Brandt interesuję się przede wszystkim relacjami polsko-niemieckimi w literaturze. Obecnie zajmuję się motywami polskimi w niemieckiej literaturze XX i XXI wieku.

- Literatura mówi nam wiele o podskórnych warstwach postrzegania Polski i Polaków przez Niemców – powiedziała Pani Profesor.  - Od początku mojego pobytu w Gdańsku, w którym mieszkam od ponad 20 lat, zajmowałam się również niezwykle ciekawą literaturą tego miasta. Wykładam o niej od wielu lat i chciałabym zwieńczyć moje badania polską książką o literaturze Gdańska - dodała.

Zapytana, czy tytuł profesorki stanowi cezurę i nowy etap w jej życiu naukowym powiedziała:

- Może zacznę od osobistego odczucia, bo w ostatnich dniach, razem z gratulacjami Koleżanek i Kolegów, Studentek i Studentów obecnych i tych sprzed lat – za które także tutaj bardzo serdecznie dziękuję, emocje mocno wzięły górę. Czuję przede wszystkim radość z docenienia mojej pracy naukowej. Jest to dla mnie coś, jak święto w pracy.

Pani Profesor twierdzi, że nie jest pewna, czy tytuł profesorski otworzy nowy etap w jej karierze naukowej.

- Dotychczas korzystałam z wszelkich możliwości badań naukowych - powiedziała. - Przyznanie tytułu profesora wzmacnia ‘tylko’ moją motywację, żeby dokończyć rozpoczęte projekty lub realizować takich, o których marzyłam już przez wiele lat. Należy do nich np. nowe polskie wydanie „Podróży po Polsce” Alfreda Döblina, tekstu, o powstaniu którego pisałam właśnie książkę profesorską - dodała.

Polskojęzyczne teksty prof. dr hab. Marion Brandt dostępne w Internecie:

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół PrasowyUG

Data publikacji: wtorek, 18. Styczeń 2022 - 08:33; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 20. Styczeń 2022 - 10:50; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka