Wykład gościnny: prof. dr hab. Monika Wolting z Uniwersytetu Wrocławskiego

z

Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza (IFG) zaprasza na otwarty wykład gościnny Neue und alte Migrations- und Fluchtliteratur. Einführung in die Thematik  / Nowa i stara literatura (e)migracyjna i ucieczki. Wprowadzenie do tematyki, który wygłosi prof. dr hab. Monika Wolting z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nasz Gość zajmuje się najnowszą literaturą niemieckojęzyczną zarówno jako badaczka jak i jej popularyzatorka. Obszary zainteresowania prof. Moniki Wolting leżą w miejscu przecięcia nauk literaturoznawczych i kulturoznawczych. W swoich pracach wykorzystuje teorie semiotyczne, w szczególności narratologiczne oraz teorie modernizacji. Bada teksty współczesnej literatury niemieckiej i polskiej. Poddaje refleksji literaturę transkulturową i kulturową tożsamość. Prof. Wolting jest m.in. wiceprzewodniczącą Towarzystwa im Goethego w Polsce i rzeczniczką Międzynarodowego Centrum im. Christy Wolf.

Badaczka prowadzi intensywną działalność wydawniczą, m.in. redagując serie wydawnicze w renomowanych wydawnictwach (w tym Harrassovitz Verlag), organizując wykłady otwarte, konferencje międzynarodowe oraz publiczne spotkania autorskie. Na kanale YouTube dostępne są filmy z jej udziałem, np. „Deutschlandbilder – Polenbilder in der Literatur nach 1989” czy „You made in Europe“.

Ostatnie jej publikacje to: Der ‘Gentrifizierungsroman’ in der deutschsprachigen Gegenwartsliteratur. Oxford German Studies 50, 2021 2; Neues historisches Erzählen. Hg. Monika Wolting. V&R: Göttingen 2019; Der neue Kriegsroman. Repräsentationen des Afghanistankriegs in der deutschen Gegenwartsliteratur. Winter: Heidelberg 2019; Zaangażowanie. Reprezentacje polityczności w literaturze niemieckiego obszaru kulturowego. Hg. Monika Wolting/Ewa Jarosz-Sienkiewicz. Universitas: Kraków 2019; Klassik als kulturelle Praxis. Hg. Paula Wojcik, Stefan Matuschek, Sophie Picard und Monika Wolting. De Gruyter: Berlin / Boston 2019.

Wykład odbędzie się we wtorek 23 listopada o godz. 16.45 w auli 021, wygłoszony zostanie w języku niemieckim ze streszczeniem w języku polskim. Spotkanie poprowadzi dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG.

Data publikacji: poniedziałek, 22. Listopad 2021 - 22:41; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 22. Listopad 2021 - 22:42; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka