Międzynarodowa Konferencja Lemowska "O Lemie i po Lemie"

w

- 100. rocznica urodzin Stanisława Lema wydaje się być świetną okazją do podjęcia raz jeszcze refleksji nad twórczością autora „Solaris” – mówi dr hab. Mariusz Kraska, prof. UG z Wydziału Filologicznego UG. - Mimo że lista książek i artykułów o Lemie, polskich i zagranicznych, nasuwa myśl o bogatej i bynajmniej niewidmowej bibliotece, wierzymy, iż w tej dziedzinie nie padło jeszcze ostatnie słowo – dodaje.

Rok jubileuszowy stał się pretekstem dla wielu uroczystości, które przypominają o wkładzie pisarza w kulturę polską i nasze życie intelektualne. Zakład Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologicznego UG jest organizatorem Międzynarodowej Konferencji Lemowskiej w jubileuszowym roku. Trzydniowa konferencja, poświęcona twórczości i recepcji dzieł pisarza rozpocznie się 19 listopada w trybie hybrydowym.

- Stanisław Lem cieszy się największym uznaniem w międzynarodowej społeczności czytelników – przekonuje dr Maciej Dajnowski, organizator konferencji z Wydziału Filologicznego UG.  - Jednocześnie do szerszej świadomości Polaków nie przebiła się wciąż (i może nigdy nie przebije) wiedza, jak unikatowym zjawiskiem artystycznym i intelektualnym była "kometa Lem" - pokutuje w niej wciąż obraz zdolnego, poczytnego (i pokupnego) twórcy fantastyki naukowej. Lem był nim także, ale bynajmniej nie wyłącznie – dodaje.

Część prelegentów konferencji wystąpi w auli Neo (021), reszta będzie uczestniczyła w trybie on line poprzez platformę MS Teams. Wśród nich znajda się m.in. badacze literatury z polskich uczelni, a także z Ukrainy, Rosji, Serbii.

- W czasie gdańskiej konferencji z udziałem polskich i zagranicznych gości, w tym postaci znanych i zasłużonych dla lemologii, interesować nas będzie Lem czytany dzisiaj – zapowiada dr hab. Mariusz Kraska, prof. UG, organizator konferencji. - To znaczy: w perspektywie nowych ujęć fantastyki naukowej i współczesnych metod jej interpretacji, uwzględniających pytania o autorskie fantazmaty, futurologiczne, filozoficzne i polityczne aspekty jego prozy, stosunek do technologii i nauki, jak też podejmowane gatunkowe gry - dodaje.

Jak podkreśla dr hab. Mariusz Kraska, prof. UG, niemniej ważnym wątkiem wydaje się spojrzenie na Lema jako publicystę i teoretyka. - Ale konwencja współczesnej lektury obejmuje również wyjście poza granice literatury i świata słowa i tropienie śladów Lema na polu różnych praktyk renarracyjnych i remediacyjnych – w tym przede wszystkim w filmie – dodaje.

Efektem wystąpień i dyskusji będzie zbiorowa publikacja, którą planują przygotować organizatorzy w nadchodzącym roku.

  • Organizatorzy konferencji: dr hab. Mariusz Kraska, prof. UG, dr hab., Dejan Ajdačić, prof. UG, dr Maciej Dajnowski.
  • Konferencja hybrydowa: Wydział Filologiczny, ul. Wita Stwosza 51, aula Neo 021 oraz online na platformie MS Teams.
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 15. Listopad 2021 - 13:44; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: środa, 17. Listopad 2021 - 14:28; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka