fbpx Prof. dr hab. Tadeusz Linkner uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski | Wydział Filologiczny

Prof. dr hab. Tadeusz Linkner z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i literackiej, za działalność na rzecz popularyzowania kultury regionu Kaszub i Kociewia. Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych przez prezydenta RP odbyła się w środę, 30 czerwca 2021 w Sali im. Lecha Kaczyńskiego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

- Najlepszym komentarzem do mego uhonorowania jest jego uzasadnienie. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymuję "za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i literackiej, za działalność na rzecz popularyzowania kultury regionu Kaszub i Kociewia” - powiedział prof. dr hab. Tadeusz Linkner, jeden z uhonorowanych naukowców UG.

Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy!

Prof. dr hab. Tadeusz Józef Linkner, polski historyk literatury, publicysta. Profesorem Uniwersytetu Gdańskiego Tadeusz Linkner został w roku 1996, profesorem tytularnym w 2004, a profesorem zwyczajnym w 2007. W latach 1969-1973 Tadeusz Linkner był nauczycielem w szkołach podstawowych w Będzimierowicach, pow. Chojnicki i Tropiszewie – powiat malborski. Następnie w latach 1973-1983 uczył w szkołach średnich w Kościerzynie i Ozorkowie w powiecie Łęczyca. Od 1983 r. prof. Tadeusz Linkner pracuje na Uniwersytecie Gdańskim i poza historią literatury Młodej Polski zajmuje się mitologią słowiańską w naszej literaturze, literaturą regionalną Kaszub i Kociewia, edytorstwem i krytyką literacką. Jest redaktorem, edytorem i autorem blisko pięćdziesięciu książek, w tym stricte autorskich 18. Opublikował ponad 400 artykułów, szkiców i recenzji w książkach zbiorowych, periodykach naukowych i innych czasopismach, nie licząc ponad 200 recenzji i tekstów w prasie codziennej i lokalnej oraz w polonijnej w Toronto. Uczestniczył w sesjach i konferencjach naukowych w Polsce i za granicą (Brema, Lubeka, Toronto, Ottawa). Otrzymał kilka razy nagrody rektora UG, ostatnia w 2015 roku. Mieszka w Kościerzynie i jest Honorowym Obywatelem tego Miasta. W roku 1998 roku prof. Tadeusz Linkner otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w roku 2005 Medal Stolema, w  2007 r. Kociewskie Pióro, w 2009 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Zdjęcia z wręczenia odznaczeń państwowych. Fot. Arek Smykowski/UG
Ceremonia wręczenia odznaczeń