Wydarzenia, seminaria, konferencje | Wydział Filologiczny

Dzień Rusycysty i Sinologa w Instytucie Rusycystyki i Studiów Wschodnich

21 kwietnia 2017 roku w godzinach 9.00-13.30 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbył się Dzień Rusycysty i Sinologa. Rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 wspaniałym wykładem „Symbolika państwowa Rosyjskiej Federacji”. Mini wykład, prezentację i quiz dla naszych gości przygotowali studenci II roku rosjoznawstwa pod opieką mgr Irinę Antonienko. Były nagrody, dyplomy i wyróżnienia.

Studenci I roku rosjoznawstwa pod okiem pani dr Katarzyny Arciszewskiej podarowali nam wiedzę o stereotypach, przedstawili cudowne scenki, podzielili się wiedzą i planami na przyszłość. To właśnie dzięki nim impreza miała wspaniałą logistykę.

Russian print: co jest modne? Wykład dr hab. prof. UG Żanny Sładkiewicz pozwolił zrozumieć mechanizmy przekazywania informacji zaklętej w obrazie i napisach na współczesnej rosyjskiej odzieży.

Talent i anielski głos zaprezentowała Joanna Elimer studentka III roku filologii rosyjskiej w kojąco pięknym wystąpieniu „Rosyjska nuta”.

Kolejnym punktem Dnia Rusycysty i Sinologa było porywające i żywiołowe spotkanie z Tajemnicami Azji, czyli wykład o pięciu żywiołach przygotowany przez dra. Przemysława Sieradzana.

Ogromne zainteresowanie i pytania ze strony audytorium wywołała prezentacja studentek III roku sinologii Martyny i Kai, które opowiedziały nam o swoich doświadczeniach w Chinach, o interakcjach z ludnością, zabytkach, krajobrazach, kuchni, smakach, produktach, piśmie, tonach.

Ostatnia modyfikacja: czw., 20.04.2017 r., 23:56
Data publikacji: czw., 20.04.2017 r., 23:56

POLSZCZYZNA W KOMUNIKOWANIU MEDIALNYM

Oddział Gdański Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego

Pracownie Badań nad Komunikowaniem Medialnym i Politycznym

zapraszają do udziału w seminarium

POLSZCZYZNA W KOMUNIKOWANIU MEDIALNYM

24 kwietnia 2017 r.

Miejsce obrad: budynek Wydziału Filologicznego, ul Wita Stwosza 55, aula 1.45,

godz. 10.00-16.00

Ostatnia modyfikacja: czw., 20.04.2017 r., 20:27
Data publikacji: czw., 20.04.2017 r., 20:27

Test znajomości "Zbrodni i kary" w X LO w Gdyni

W marcu 2017 r. w X LO w Gdyni odbył się konkurs: TEST ZNAJOMOŚCI ZBRODNI I KARY FIODORA DOSTOJEWSKIEGO. Konkurs został zorganizowany z okazji 150-tej rocznicy wydania powieści. Jego cel to propagowanie czytelnictwa oraz kultury rosyjskiej. W konkursie udział wzięło 49 uczniów. Pytania do testu ułożyli wykładowcy z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego.

Laureaci konkursu:

I miejsce – Alicja Zielkowska
II miejsce – Albert Kościelak
III miejsce – Paulina Andraszak
Wyróżnienia: Paulina Fertała i Aleksandra Leśnik

Po rozdaniu nagród uczestnicy konkursu wysłuchali wykładu dr Katarzyny Arciszewskiej z Uniwersytetu Gdańskiego pt. „Moskiewski etap życia Fiodora Dostojewskiego”.

Organizatorzy: dr Katarzyna Arciszewska, dr Aleksandra Klimkiewicz, dr Katarzyna Wądołowska-Lesner

Ostatnia modyfikacja: wt., 11.04.2017 r., 22:44
Data publikacji: wt., 11.04.2017 r., 22:44

I Konkurs Piosenki Rosyjskiej

♫♪

♫♪♫♪♫♪

na Finał I Konkursu Piosenki Rosyjskiej,

który odbędzie się w Sali teatralnej

w dniu 26 kwietnia

g. 10.00

adres: Wydział Filologiczny/Neofilologia

ul. Wita Stwosza 51

Zdjęcie użytkownika Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich UG.

Regulamin konkursu i karta uczestnika

Treść wprowadzona przez: Joanna Mampe
Ostatnia modyfikacja: wt., 11.04.2017 r., 22:38
Data publikacji: ndz., 19.02.2017 r., 22:11

Dzień języka rosyjskiego w Międzynarodowej Szkole w Gdańsku

Dnia 7.04.17 studenci I roku filologii rosyjskiej i III roku rosjoznawstwa pod opieką mgr Iriny Antonenko i mgr Oleny Yegorovej wybrali się do Międzynarodowej Szkoły w Gdańsku. Celem tego spotkania było przede wszystkim zaznajomienie dzieci i młodzieży z językiem rosyjskim. Na początku studentki III roku rosjoznawstwa przeprowadziły zajęcia z młodzieżą gimnazjalną. W prezentacji zostały wymienione zarówno najważniejsze informacje jak i ciekawostki dotyczące Rosji. Gimnazjaliści słuchali z ogromnym zaangażowaniem. Nie na marne, ponieważ krótko po prezentacji odbył się konkurs z pytaniami, na które uczestnicy aktywnie odpowiadali. Za prawidłowe odpowiedzi byli nagradzani słodyczami, nalepkami i prawdziwymi pamiątkami z Rosji. Nowym doświadczeniem było także uczenie się cyrylicy. Wisienką na torcie był rosyjski, najpopularniejszy serial animowany jakim jest „Masza i Niedźwiedź”. Bajka wszystkim bez wyjątku się spodobała, wywołała śmiech i pozytywne emocje.

Kolejną grupą zainteresowanych były dzieci klas I-III klas Szkoły Podstawowej. Zajęcia w tej grupie wiekowej przeprowadziły studentki I roku filologii rosyjskiej. Dzieci nauczyły się podstawowych zwrotów, np.: „Jak masz na imię?”. Maluchy radziły sobie wyśmienicie! Widać było, że nauka języka rosyjskiego sprawia im radość. Nie obyło się bez konkursu i nagród. Każdy otrzymał upominek i dyplom za uczestnictwo z zajęciach. Prowadzące warsztaty studentki Aleksandra Maciejewicz i Klaudia Chomicz spisały się na medal. Pod koniec nauczyły dzieci piosenki po rosyjsku pt.:” Głowa, palce, kolana”. Dzieci wyszły z zajęć z uśmiechem na twarzy. Tuż po nich w zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na zadawane im przez prowadzących pytania. Ich wiedza była godna podziwu! Na uczestników czekały nagrody: matrioszki, nalepki i książeczki z rosyjską cyrylicą. Pod koniec uczniowie nauczyli się na pamięć piosenki z bajki „Czeburaszka”.

Ostatnia modyfikacja: pon., 10.04.2017 r., 22:12
Data publikacji: pon., 10.04.2017 r., 11:28

Letnia szkoła języka chińskiego w Ningbo

Drodzy Studenci!