Wydarzenia, seminaria, konferencje | Wydział Filologiczny

Olimpiada «РУССКИЙ ЯЗЫК – ОТКРЫТАЯ ДВЕРЬ К ЗНАНИЯМ»

18 i 22 maja 2017 roku odbyła się I edycja Olimpiady  ze znajomości języka rosyjskiego «РУССКИЙ ЯЗЫК -  ОТКРЫТАЯ ДВЕРЬ К ЗНАНИЯМ». Olimpiada była skierowana do studentów pierwszego roku  Filologii Rosyjskiej, Rosjoznawstwa, Studiów Wschodnich uczących się języka rosyjskiego około roku na Uniwersytecie Gdańskim oraz do studentów obcokrajowców studiujących  w  Wojenno-Morskiej Akademii w Kaliningradzie (również uczących się języka rosyjskiego około roku).

22 maja obcokrajowcy, studiujący na Uniwersytecie w Kaliningardzie  pisali pracę twórczą o sobie oraz testy leksykalno-gramatyczne, które 18 maja napisali  ich polscy koledzy.

Prace zostały sprawdzone przez niezależną rosyjską uczelnię: Wyższą Szkołę Ekonomiki w Moskwie.

Poniżej lista laureatów:

I miesjce Michał Hewanicki

II miejsce Matylda Konkol

III miejsce Karolina Ebertowska i Roksana Bagan

Wyróżnienia: Marta Mieszkowska, Adrianna Dalecka, Ilona Zielińska

Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło  się 19 czerwca o godz. 16.00 w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury. Dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Sergey Yanyushkin wręczył uczestnikom nagrody, które ufundowali:

Rosyjskie Centrum Kultury i Nauki w Gdańsku

Wojenno-Morska Akademia w Kaliningradzie

Uniwersytet Gdański

Urząd Miejski w Gdańsku

Współorganizatorzy: Katedra Pragmatyki Komunikacji i Akwizycji Języka przy Instytucie Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego, Wojenno-Morska Akademia w Kaliningradzie, Rosyjskie Centrum Kultury i Nauki w Gdańsku.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Treść wprowadzona przez: Joanna Mampe
Ostatnia modyfikacja: pt., 23.06.2017 r., 8:28
Data publikacji: ndz., 18.06.2017 r., 22:34

Olimpiada z języka rosyjskiego «РУССКИЙ ЯЗЫК - ДВЕРЬ К ЗНАНИЯМ»

UWAGA!

Uroczyste wręczenie nagród laureatom Olimpiady z języka rosyjskiego

«РУССКИЙ ЯЗЫК -  ДВЕРЬ К ЗНАНИЯМ» dla studentów uczących się

języka rosyjskiego 1 rok na Uniwersytecie Gdańskim,

z dnia 18 maja 2017r.,

odbędzie się 19 czerwca o godz. 16.00 w Centrum Kultury Rosyjskiej

I miejsce Michał Hewanicki

II miejsce Matylda Konkol

III miejsce Karolina Ebertowska  i  Roksana Bagan
wyróżnienia: Marta Mieszkowska, Adrianna Dalecka, Ilona Zielińska
Treść wprowadzona przez: Marta Noińska
Ostatnia modyfikacja: czw., 15.06.2017 r., 11:09
Data publikacji: czw., 15.06.2017 r., 11:09

Dni Cyryla i Metodego

W dniach 23-25 maja w Instytucie Rusycystyki i Studiów Wschodnich w ramach święta Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury obyły się Dni Cyryla i Metodego, świętych braci  twórców słowiańskiego alfabetu. Inicjatorkami imprezy były dr hab. Zoja Nowożenowa prof. nadzw. UG z Katedry Językoznawstwa i Translatoryki i dr Aleksandra Klimkiewicz z Katedry Pragmatyki Komunikacji i Akwizycji Języka.

23 maja w holu głównym Wydziału Filologicznego zaprezentowano wystawę fotograficzno-dokumentalną "Słowiańskie abecadło" opowiadającą historię powstania alfabetu słowiańskiego, reformach iewolucji języka rosyjskiego na przestrzeni wieków.

Przed wykładowcami Instytutu i studentami filologii rosyjskiej, rosjoznawstwa i studiów wschodnich z wykładami w języku rosyjskim wystąpili goście z Instytutu Nauk Humanistycznych Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta w Kaliningradzie. Dr Tatiana Kuzionnaja przybliżyła historię powstania słowiańskiego piśmiennictwa i opowiedziała o działalności świętych braci Cyryla i Metodego. Dr Arina Tkaczenko przedstawiła historię pochodzenia niektórych słów w języku rosyjskim.

25 maja Dni Cyryla i Metodego zakończył pokaz filmu „Apostołowie słowa” opowiadającego o życiu świętych braci.

Współorganizatorem imprez było Akademickie Centrum Kultury UG, któremu serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Treść wprowadzona przez: Marta Noińska
Ostatnia modyfikacja: sob., 03.06.2017 r., 20:20