Aktualności i wydarzenia | Wydział Filologiczny

Spotkanie autorskie - Alexandra Tobor

Dnia 5.05.2016 o godz. 13.15 w auli 1.43 (budynek przy ul. Wita Stwosza 55) miało miejsce spotkanie autorskie z Alexandrą Tobor. Pisarka odczytywała fragmenty swojej książki „Sitzen vier Polen im Auto“ i opowiadała o swoim dzieciństwie. Ze względu na to, że większa część publiczności zna czasy PRL-u tylko z opowiadań, autorka ilustrowała swą opowieść zdjęciami różnych przedmiotów z tamtych czasów, np. zdjęciami drewnianego ptaszka do zabawy, katalogu Quelle, kolekcji opakowań po czekoladach, a także lokomotywy, w której się bawiła czy katalogu gotowych zestawów, które Polacy mogli kupić i posłać swoim rodakom. Czytanie niemieckojęzycznej książki pisarka przeplatała opowieściami po polsku i wyjaśnianiem ówczesnych realiów. Spotkanie zostało zakończone żywą dyskusją, która następnie była kontynuowana podczas poczęstunku. Po spotkaniu można było kupić książkę, z której Alexandra Tobor czytała, oraz dostać autograf.

Alexandra Tobor ma również własną stronę internetową i prowadzi stronę z podcastami, w których po niemiecku opowiada o ciekawych informacjach znalezionych w książkach naukowych. Wkrótce pod tytułem „Minigolf Paradiso“ ukaże się druga powieść autorki.

Spotkanie jest jednym z kilku, które mają miejsce na różnych polskich uniwersytetach. Zostało ono zorganizowane przez DAAD, Instytut Filologii Germańskiej UG i Pracownię Badań nad Interkulturowością w Literaturze i Teatrze, uzyskało także wsparcie niemieckiej ambasady. Na spotkaniu gościła pani Urlike Vogt z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec.

A. Toborspotkanie z A. Toborspotkanie z A. Tobor
Ostatnia modyfikacja: śr., 20.07.2016 r., 11:19
Data publikacji: ndz., 15.05.2016 r., 23:25

Spotkanie autorskie - Alexandra Tobor

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Alexandrą Tobor.

Spotkanie odbędzie się we czwartek 5.05.2016 w godz. 13.15-14.45 w sali 023 w budynku Neofilologii.

Po spotkaniu przewidziano poczęstunek.

Ostatnia modyfikacja: wt., 26.04.2016 r., 22:28
Data publikacji: wt., 26.04.2016 r., 22:28

Wykład otwarty prof. Irmeli von der Lühe / Der öffentliche Vortrag von Prof. Irmela von der Lühe "Eine Familie im Kampf gegen die Diktatur. Thomas Mann und die Seinen im amerikanischen Exil"

W dniu 28 kwietnia 2016 roku studenci germanistyki mieli możliwość wysłuchania wykładu Pani prof. Irmeli von der Lühe (Zentrum Jüdische Studien Berlin), badawczyni biografii i twórczości Eriki Mann. Wykład nosił tytuł „Eine Familie im Kampf gegen die Diktatur. Thomas Mann und die Seinen im amerikanischen Exil“. Po wykładzie odbyło się seminarium interpretacyjne, na którym czytano opowiadanie Ingeborg Bachmann pt. „Das Lächeln der Sphinx“ i omawiano kontekst utworu.

Am 28.04.2016 konnten die Germanistik-Studierenden den Vortrag von Prof. Irmela von der Lühe (Zentrum Jüdische Studien Berlin), die Forscherin von Biographie und Schaffen von Erika Mann, hören. Der Vortrag war zum Thema „Eine Familie im Kampf gegen die Diktatur. Thomas Mann und die Seinen im amerikanischen Exil“. Danach fand ein Interpretationsseminar statt, wo die Erzählung "Das Lächeln der Sphinx" gelesen und erörtert wurde.

Ostatnia modyfikacja: śr., 22.06.2016 r., 21:58
Data publikacji: pt., 29.04.2016 r., 22:51

Wykład otwarty prof. Irmeli von der Lühe "Eine Familie im Kampf gegen die Diktatur. Thomas Mann und die Seinen im amerikanischen Exil"

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Irmeli von der Lühe.

Wykład odbędzie się 28 kwietnia (czwartek) 2016 roku w sali 170 o godzinie 13:15.

plakat

Po wykładzie odbędzie się seminarium z prof. Irmelą von der Lühe poświęcone opowiadaniu Ingeborg Bachmann

pt. "Das Lächeln der Sphinx". Seminarium odbędzie się 28 kwietnia o g. 15:00

w sali 170 w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego UG, ul. Wita Stwosza 51.

Ostatnia modyfikacja: sob., 30.04.2016 r., 9:22
Data publikacji: sob., 23.04.2016 r., 10:42

Otwarty wykład gościnny dr Hansa-Christiana Treptego "Zwischen Zentrum und Peripherie (?) Zur Migrationsliteratur polnischer Herkunft in Deutschland"

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Hansa-Christiana Treptego.

Wykład odbędzie się 8 kwietnia (środa) 2015 roku w sali 4.4 o godzinie 9:45.

Ostatnia modyfikacja: czw., 02.04.2015 r., 14:49
Data publikacji: czw., 02.04.2015 r., 14:49

Otwarty wykład gościnny prof. Andreasa Englharta na temat "Radikale Grenzüberschreitungen? Neueste Tendenzen im deutschsprachigen Gegenwartstheater"

Wykład odbył się 31. marca (wtorek) 2015 roku o godzinie 9.45 w sali 4.3.

Ostatnia modyfikacja: czw., 02.04.2015 r., 14:47
Data publikacji: czw., 02.04.2015 r., 14:47