Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na otwarcie nowej wystawy "Pałac pełen bajek"

Instytut Badań nad Kulturą Wydziału Filologicznego UG od kilku lat współpracuje blisko z łódzkim Muzeum Kinematografii. Na mocy umowy o współpracy z 30 listopada 2023 r. studenci kulturoznawstwa i filmoznawstwa mogą odbywać w muzeum praktyki zawodowe i brać udział w wyjazdach studyjno-naukowych do muzeum, wykładowcy z Instytutu występują jako prelegenci w kinie Kinematograf, prowadzą badania w muzealnym archiwum i współuczestniczą w organizacji wystaw czasowych, pracownicy muzeum prowadzą zaś w Instytucie specjalistyczne zajęcia.

zdjęcie

W weekend 22–24 marca 2024 roku Muzeum Kinematografii zaprasza na otwarcie nowej wystawy "Pałac pełen bajek".

Na wystawie Muzeum Kinematografii prezentuje najbardziej znane postaci z dobranocek, między innymi Misia Uszatka, psa Reksia, Smoka Wawelskiego, wróbla Ćwirka, pingwina Pik-Poka. Nowoczesna, interaktywna wystawa stała zostanie udostępniona zwiedzającym 22 marca. W programie weekendu otwarcia oprócz nowej ekspozycji przewidziane są zabawy dla dzieci oraz projekcje bajek animowanych w muzealnym kinie Kinematograf.

Wystawa jest propozycją dla wszystkich, bez względu na wiek. Dorośli odbiorcy przypomną sobie czasy dzieciństwa, a młodsi będą mieli szansę poznać bohaterów kultowych polskich serii animowanych. „Pałac pełen bajek” w zamyśle twórców ekspozycji ma jednocześnie bawić i dostarczać solidnej porcji wiedzy na temat filmów animowanych, technik stosowanych w ich realizacji oraz twórców tych filmów. Wśród interaktywnych elementów wystawy zwiedzający znajdą uproszczony wieloplan (stół animacyjny), który pomaga zrozumieć proces powstawania animacji rysunkowych i lalkowych.

Na wystawie każdy filmowy bohater wystąpi w swojej oryginalnej filmowej postaci: Uszatek, Pik-Pok, Colargol i Muminki jako lalki, które wystąpiły w animacjach, a Reksio, Bolek i Lolek, Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, koty Filemon i Bonifacy oraz Ćwirek jako celuloidy (czyli rysunki na przezroczystych foliach). Prezentowane na wystawie bajki powstały w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For, a także w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie i innych.

Wystawa jest również hołdem dla twórców filmów animacyjnych. Dzięki archiwalnym zdjęciom przyjrzymy się m.in. Janinie Hartwig przy pracy nad „Przygodami Misia Colargola”, Jadwidze Kudrzyckiej przy wieloplanie, podczas pracy nad „Opowiadaniami Muminków”, Marianowi Kiełbaszczakowi na planie filmu „Maurycy i Hawranek” oraz Tadeuszowi Wilkoszowi na planie „Smoka Barnaby”.

Data publikacji: czwartek, 21. Marzec 2024 - 13:02; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 21. Marzec 2024 - 13:43; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka