Nowy sezon wydarzeń w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy

Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy rozpoczyna właśnie drugi rok działalności związanej z rozpowszechnianiem kultury filmowej oraz koordynacją okołofilmowych aktywności na kampusie.

Repertuar

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku nie zabraknie poniedziałkowych spotkań z cyklu Akademia Polskiego Filmu – ogólnopolskiego programu edukacyjnego upowszechniającego wiedzę o historii polskiego kina. Tegoroczna edycja, pod hasłem „Malarskość kadru – mistrzowie sztuki obrazu”, koncentruje się na wybranych twórcach oraz członkach ekip filmowych odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć po scenografów. Seanse połączone są z wykładami stacjonarnymi i online prowadzonymi przez filmoznawców z uniwersytetów z całej Polski. 9 października o godzinie 17.00 cykl rozpocznie film Potop (1974) w reżyserii Jerzego Hoffmana, do którego prelekcję wygłosi Kierownik Zakładu Filmu i Mediów na Wydziale Filologicznym UG dr Piotr Kurpiewski. Wstęp na filmy jest bezpłatny.

Miłośników kina dokumentalnego zapraszamy we wtorki na Akademię Filmu Dokumentalnego – program stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Akademia prezentuje najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Pokazy połączone są z wykładami i rozmową z udziałem zaproszonych gości: twórców filmowych i specjalistów. Dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego seanse są formą zaliczenia przedmiotu lub wykładów ogólnouczelnianych, ale uczestniczyć w nich mogą także – jako wolni słuchacze – wszyscy zainteresowani. Na pierwszą projekcję Apolonia, Apolonia (reż. Lea Glob, 2022) zapraszamy 10 października o godz. 17.00. Wstęp na pojedynczy pokaz kosztuje 15 zł.

W październiku zainaugurowane zostaną także dwie inne cykliczne projekcje. Jedną z nich jest Dekalog –skoncentrowany wokół serii filmowej w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego o tym samym tytule oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka z widzami rozmawiać będą goście ze świata sztuki i nauki. Gościem honorowym podczas pierwszej odsłony wydarzenia będzie Krzysztof Piesiewicz – wieloletni współpracownik Krzysztofa Kieślowskiego, scenarzysta i współautor scenariuszy do jego filmów, m.in. Dekalogu oraz nominowanej do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny produkcji Trzy kolory: Czerwony, a także członek amerykańskiej Akademii Filmowej. Pokaz 25 października o godzinie 17.00. Wstęp na wydarzenie: 15 zł.

W porozumieniu z Biurem Współpracy Międzynarodowej realizowane będą również seanse filmowe dla zagranicznej części społeczności akademickiej, czyli Cinematic Poland. Głównym założeniem projektu jest przybliżanie cudzoziemcom polskiej kultury filmowej oraz historii polskiej kinematografii. Działania w ramach Cinematic Poland promują pełną inkluzywność i internacjonalizację, zapewniając dostęp do seansów filmowych dla wszystkich członków społeczności akademickiej. Tworzą przestrzeń do odkrywania bogactwa polskiego kina, budując mosty między różnymi perspektywami i światami. Dzięki Cinematic Poland zagraniczni studenci i pracownicy będą mieli okazję obejrzeć zarówno filmy należące do klasyki kina, jak i współczesne produkcje, a także wysłuchać prelekcji wygłaszanych przez filmoznawców związanych z Uniwersytetem Gdańskim.

Pierwszym filmem wyświetlanym w ramach cyklu będzie dramat z 2018 roku w reżyserii Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna – polski kandydat do Oscara w 2019 roku. Seans 19 października o godz. 18.00. Bilet: 15 zł.

18 października zapraszamy na współorganizowany z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku pokaz filmu fabularnego Myrnyj-21 (2023) w reżyserii Ahtema Sejtablajewa, połączony z projekcją krótkometrażowych dokumentów oraz rozmową z gośćmi: Andriem Sydorenko – żołnierzem Sił Zbrojnych Ukrainy – oraz Igorem Traczem – wielokrotnym mistrzem Polski, Europy i świata w wyścigach psich zaprzęgów, który obecnie dostarcza humanitarne wsparcie na wschodnie granice Ukrainy. Spotkanie poprowadzi fundator i prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Talentów Ireneusz Osiński, psycholog.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku. Filmy wyświetlane będą w języku angielskim lub z angielskimi napisami. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Ponadto w repertuarze pokaz Wolnej krowy – filmu z 2023 roku w reżyserii Marka Głuszczaka, stworzonego w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut. Po seansie widzowie będą mieli okazję porozmawiać z twórcami: Markiem Głuszczakiem i Jakubem Majem, producentem wykonawczym i wykładowcą w Zakładzie Filmu i Mediów na Wydziale Filologicznym UG.

Wyjątkowym pokazem inaugurującym cykliczne środowe seanse w Centrum Filmowym UG będzie Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela (1975) w reżyserii Chantal Akerman. Będzie go można obejrzeć 11 października o godzinie 18.00. To nie tylko wczesny manifest kina feministycznego, ale także zwycięska produkcja najbardziej prestiżowego plebiscytu na najlepszy film w historii kina, organizowanego co dziesięć lat przez czasopismo „Sight and Sound”. Film Akerman zdetronizował zajmujący przez wiele lat pierwsze miejsce Zawrót głowy Alfreda Hitchocka.

Repertuar

Milena Szabat

Data publikacji: poniedziałek, 9. Październik 2023 - 14:39; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 9. Październik 2023 - 14:43; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka