fbpx Warsztaty z reżyserem Maciejem Dejczerem | Wydział Filologiczny

Warsztaty z reżyserem Maciejem Dejczerem

z

W dniach 31.05-01.06.2017 odbyły się warsztaty ze znanym polskim reżyserem i scenarzystą Maciejem Dejczerem dla studentów Zarządzania Instytucjami Artystycznymi oraz Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej.

Grupa chętnych studentów ZIA i WoFiKA spędziła dwa szalenie inspirujące dni z reżyserem o niezwykłym doświadczeniu i niebywałej wrażliwości - Maciejem Dejczerem. Zajęcia z twórcą "300 mil do nieba" okazały się znakomitą okazją do zgłębienia warsztatu reżysera i scenarzysty, a także szczegółów pracy całej ekipy filmowej.

Reżyser opowiadał nam o najciekawszych i życiowych sytuacjach przy pracy nad filmem (jak na przykład nagrać cały film w scenerii zimowej, gdy wokół ciepła wiosna i ludzie na ulicach chodzą w krótkich rękawkach? Albo jak zmusić owieczkę, aby współpracowała z ekipą aktorską). Oglądaliśmy poszczególne sceny filmowe pod kątem rozwiązań technicznych, "trików", które pozwalają widzom uwierzyć, że obcują ze światem z płaszczyzny scenariusza. Rozmawialiśmy o najtrudniejszych scenach do zagrania i nagrania. O pracy z dziećmi. O nagości i skrępowaniu. Posłuchaliśmy o bardziej i mniej nachalnych sytuacjach, gdy reżyser zmuszony jest do wprowadzenia w filmie lokowania produktów. A także o wielu, bardzo wielu innych kwestiach, które są niedostępne dla "zwykłego" odbiorcy dzieła filmowego.

Następnego dnia spotkaliśmy się na sali teatralnej Wydziału Filologicznego, aby poznać praktyczną stronę pracy. Wspólnie reżyserowaliśmy sceny nadesłane przez naszych studentów. Dejczer oddawał dużą władzę w ręce osoby, która tekst nadesłała. To student stawał się reżyserem. Oczywiście pod czujnym okiem i z wielkim wsparciem naszego gościa. Szukaliśmy wspólnie "sposobu" na scenę. Takiej emocji, która najlepiej wypadnie przed kamerą. Ale też, która będzie najbardziej prawdziwa, właściwa - w wybranej konwencji. Niektóre sceny rozbawiały nas do łez. Inne wzruszały. Niektóre stanowiły prawdziwą zagwozdkę - co zrobić, kiedy tekst zwyczajnie "nie gra". Kiedy nie da się go w żaden sposób przekuć w scenę filmową. Reżyser pokazywał nam: jak szukać, jak drążyć, aby scena zaczęła do nas przemawiać.

Cała część praktyczna została nagrana. Filmy z niej  już niebawem zostaną zmontowane i opublikowane .

Tymczasem dziękujemy w szczególności prowadzącemu i uczestnikom!

Ale także ogromne podziękowania składamy na ręce Floriana Staniewskiego - aktora Teatru Wybrzeże, który zgodził się wspomóc nas i zagrać w reżyserowanych przez Dejczera oraz naszych studentów scenach. Z radością gościliśmy też całkiem liczną grupę studentów i młodych aktorów, którzy dołączyli do części nagraniowej - bez nich zajęcia by się nie odbyły.

Nieocenione było zaangażowanie naszego sponsora: firmy Cyfrowe.pl, która udostępniła nam sprzęt filmowy na warsztaty. Zaś jej przedstawiciel - Michał Śmierzchalski - zajął się nagraniem finałów naszej pracy.

Dziękujemy!

Tekst: Marta Nowicka