fbpx Wystawa "Maski w kulturach świata" po konferencji naukowej "Ogród Sztuk: Maska" do 3 lipca 2016 | Wydział Filologiczny

z

Imponującą wystawę masek pochodzących z kolekcji m.in.: prof. UG, dr hab. Małgorzaty Jarmułowicz i Zygmunta Leśniaka oraz ks. dr. Krzysztofa Niedałtowskiego i rodziny Byrskich, zatytułowaną „Maski w kulturach świata” można oglądać w holu Wydziału Filologicznego, budynek Neofilologii, ul. Wita Stwosza 51 do 3 lipca 2016. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy był wydarzeniem towarzyszącym projektowi „Ogród Sztuk: Maska”, który odbył się 23-25 maja 2016 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Cykl wydarzeń wpisanych w bogaty program projektu zorganizowały: Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk, Koło Naukowo-Artystyczne Wielokulturowych Źródeł Teatru UG i Koło Naukowe Teatrologów Brikolaż.

Pierwszy dzień projektu, 23 maja, przebiegł pod znakiem „Masek w kulturach świata”. Hasło to stało się jednocześnie szyldem wystawy i tytułem cyklu otwartych wykładów prezentowanych w sali teatralnej w budynku Neofilologii. Mówcami plenarnymi byli wybitni znawcy tego zagadnienia z całej Polski: prof. dr hab. Estera Żeromska, prof. dr hab. Mirosław Kocur, prof. dr hab. Wojciech Dudzik, prof. dr hab. Stanisław Rosiek, ks. prof. dr hab. Wojciech Bęben, ks. dr Krzysztof Niedałtowski, dr hab. Józef Niesyto). Wydarzenie poprzedził występ taneczny międzynarodowej grupy studentów, a  zakończyła publiczna dyskusja panelowa zaproszonych badaczy oraz wernisaż wystawy masek rytualnych i teatralnych z całego świata, poprzedzony happeningowym występem ożywionych masek.

W kolejnym dniu, 24 maja, projekt „Ogród Sztuk: Maska” zgromadził międzynarodowe grono badaczy w ramach interdyscyplinarnej konferencji naukowej pt. „Maska – między rytuałem, teatrem i literaturą”. Ostatniego dnia, 25 maja, do głosu doszli najmłodsi badacze, uczestniczący w analogicznej konferencji studencko-doktoranckiej. Dopełnieniem projektu był warsztat „Maska jako źródło teatru” dla studentów i osób spoza uczelni oraz wieczór projekcji filmowych „Maski w obiektywie badacza”.

Szeroko ujęta problematyka maski stała się zatem przedmiotem naukowej refleksji, ale stanowiła także wspólny mianownik dyskusji, wystawy, warsztatów i występów tanecznych. W rezultacie pozwoliła skonstruować projekt Ogród Sztuk: Maska jako przedsięwzięcie wychodzące poza ramy typowych działań naukowych.

z

Galeria zdjęć z konferencji:
zxzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZZZZZZZ
piątek, 17 czerwca 2016 roku, 10:43