fbpx Wydział Filologiczny: nowa siedziba, najpopularniejsze kierunki studiów i 22 języki obce. Zapraszamy! | Wydział Filologiczny

Wydział Filologiczny prowadzi najpopularniejsze kierunki

Wysoki poziom nauczania aż 22 języków obcych

na Wydziale Filologicznym Uniwersytet Gdańskiego

Z nowym rokiem akademickim 2015/2016 studenci Wydziału Filologicznego m.in. trzynastu kierunków neofilologicznych (Amerykanistyki, Filologii angielskiej, Filologii germańskiej, Filologii romańskiej, Filologii rosyjskiej, Iberystyki, Lingwistyki stosowanej, Slawistyki, Skandynawistyki (o 4 ścieżkach językowych: szwedzkiej, fińskiej norweskiej i duńskiej), Studiów bałkańskich, Studiów wschodnich o specjalności język rosyjski z językiem chińskim, Rosjoznawstwa oraz Zarządzania instytucjami artystycznymi, rozpoczęli studia w nowym budynku Neofilologii (ul. Wita Stwosza 51). Nową siedzibę zasiedliła rzesza ponad 3200 studentów i doktorantów. Znajdują się tu Instytuty: Anglistyki i Amerykanistyki, Filologii Germańskiej, Filologii Romańskiej, Skandynawistyki i Lingwistyki Stosowanej, Filologii Wschodniosłowiańskiej, Katedra Slawistyki oraz Katedra Sztuk Scenicznych.

W związku z powstaniem nowego budynku dla neofilologii Wydział Filologiczny ma obecnie aż trzy siedziby, położone blisko siebie na Bałtyckim Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci 8 kierunków polonistycznych, kulturoznawczych i artystycznych na Wydziale Filologicznym, a więc: Filologii polskiej, Kulturoznawstwa, Etnofilologii kaszubskiej, Filologii klasycznej, Wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej, Wiedzy o teatrze, Teatrologii oraz Sinologii studiują w historycznym budynku Wydziału Filologicznego zwanym przez studentów Humanką (ul. Wita Stwosza 55), a studenci kierunku Logopedia w budynku Parlamentu Studentów (ul. Wita Stwosza 58).

Jeden z najnowocześniejszych budynków uniwersyteckich w Polsce Neofilologia, liczący 16 tysięcy metrów kwadratowych, posiada profesjonalną salę teatralną na 408 miejsc, 59 sal dydaktycznych wyposażonych m.in.: w tablice interaktywne i rzutniki multimedialne, 4 aule oraz co dla kierunków neofilologicznych najważniejsze 2 laboratoria do nauki języków obcych wyposażone w systemem Sanako, 2 sale z kabinami do nauki tłumaczeń symultanicznych, 5 sal komputerowych oraz 3 przygotowane do kształcenia tłumaczy języków obcych. Dzięki temu będzie on służyć kształceniu absolwentów o bardzo wysokich kompetencjach językowych (biegle władających co najmniej dwoma językami obcymi), którzy będą przygotowani do  różnorodnych zadań na rynku pracy, które będą od nich wymagały kompetencji z zakresu komunikacji międzykulturowej.

Salę teatralną (408 miejsc) za pomocą ruchomej ściany można podzielić na dwie sale wykładowe po 204 miejsca. Scena wyposażona jest w nowoczesną aparaturę oraz fortepian marki Yamaha. Służy kierunkom o profilu artystycznym, takim jak np. Zarządzanie instytucjami artystycznymi oaz teatrom studenckim, Akademickiemu Centrum Kultury „Alternator”, Dyskusyjnemu Klubowi Filmowemu „Miłość Blondynki” czy Zespołowi Pieśni i Tańca „Jantar”.

Nowoczesna baza naukowo-dydaktyczna Wydziału Filologicznego, nawiązującego do akademickiej tradycji sztuk wyzwolonych, pełni funkcję międzynarodowego centrum naukowo-kulturalnego. Tu organizowane są konferencje naukowe o zasięgu międzynarodowym, wykłady otwarte, sympozja, dyskusje panelowe oraz wydarzenia teatralne, muzyczne i kulturalne, integrujące naukowców i twórców z Pomorza (szczególnie młodych stojących u progu swoich poczynań twórczych) w celu prezentacji swojego dorobku naukowego i kulturalnego w regionie, w Polsce i na świecie.

Wydział Filologiczny prowadzi 6 najpopularniejszych kierunków studiów na Uniwersytecie Gdańskim (tyle jest ich w pierwszej 11 w rankingu popularności). Liczba kandydatów na studia na nasz Wydział z roku na rok sukcesywnie rośnie. Najpopularniejsze kierunki studiów wśród kandydatów na studia na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2015/2016 (od 5,5 do 11,5 osób na jedno miejsce) to: Skandynawistyka, Zarządzanie instytucjami artystycznymi, Filologia angielska. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także nowa czteroletnia specjalność: Język, kultura i gospodarka Finlandii (I stopień na kierunku Skandynawistyka) oraz jeden z naszych nowych kierunków Studia wschodnie o specjalności język rosyjski z językiem chińskim.

Liczby kandydatów na jedno miejsce na najpopularniejsze kierunki z Wydziału Filologicznego na UG w rekrutacji na rok akademicki 2015/2016 na studia stacjonarne pierwszego stopnia przedstawiają się następująco:

• Skandynawistyka – 11,35
  • Zarządzanie instytucjami artystycznymi, specjalność menadżerska – 8,57
  • Filologia angielska – 7,42
  • Sinologia – 5,51
  • Język, kultura i gospodarka Finlandii (specjalność na kierunku Skandynawistyka)  – 5,40
  • Iberystyka – 5,38

Wśród nowych kierunków na studia pierwszego stopnia (tryb stacjonarny) na rok akademicki 2015/2016 największą popularnością cieszyła się nowa specjalność na kierunku Skandynawistyka – Język i kultura, gospodarka Finlandii – 5,40, a także dwa z czterech nowych kierunków na naszym Wydziale na Studia wschodnie – 4,05 oraz Studia bałkańskie – 2,03. Zapraszamy także na pozostałe dwa nowe kierunki: Teatrologię (II stopień Wiedzy o teatrze) oraz Studium humanitatis – tradycje cywilizacji europejskiej.

Wydział Filologiczny zapewnia wysoki poziom nauczania 22 języków obcych:

angielskiego, białoruskiego, chińskiego, chorwackiego, duńskiego, fińskiego, francuskiego, hiszpańskiego, łacińskiego, niemieckiego, norweskiego, portugalskiego, rosyjskiego, serbskiego, starogreckiego, szwedzkiego, tureckiego, ukraińskiego, włoskiego oraz regionalnego języka kaszubskiego,

a także w miarę zapotrzebowania litewskiego i łotewskiego.

Dołącz do nas! Wybierz studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Tekst dr Anna Malcer-Zakrzacka

piątek, 3 czerwca 2016 roku, 10:35