fbpx "Śmierć Uniwersytetu" protest Wydziałów Filologicznego i Nauk Społecznych UG oraz Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej | Wydział Filologiczny

Protest Wydziału Filologicznego i Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej 10 czerwca 2015

Happening protestacyjny Śmierć Uniwersytetu

Happening protestacyjny Śmierć Uniwersytetu odbył się 10 czerwca 2015 przed Wydziałami Filologicznym i Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas protestu przed Wydziałem Filologicznym głos zabrali Dziekan Wydziału Filologicznego prof. UG, dr hab. Andrzej Ceynowa (rozmowa z Dziekanem poniżej) oraz Dziekan Wydziału Chemii prof. dr hab. Piotr Stepnowski, który solidaryzował się z ogólnopolskim protestem humanistów mówiąc o skandalicznie niskich dotacjach na naukę w Polsce. Z ramienia organizatorów, Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, głos zabrały: prof. UG, dr hab. Ewa Graczyk z Instytutu Filologii Polskiej oraz dr Izabela Morska z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na naszym Wydziale.
Ubrani na czarno studenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego swój sprzeciw dla polityki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyrazili, kładąc się na ziemi przed budynkiem Wydziału Filologicznego i przechodząc w czarnym marszu pod budynek Wydziału Nauk Społecznych UG. Humaniści protestowali przeciw podziałowi na uczelnie "flagowe" i "techniczne", sugerowaną fuzją publicznych szkół wyższych z prywantymi, stantaryzacji i biurokratyzacji uczelni, centralizującym naukę systemem podziału grantów, odpłatności za drugi kierunek studiów.
Poniżej można przeczytać wystąpienia członkiń Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej. 24 czerwca 2015 ma dojść do debaty przedstawicieli nauki m.in. Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej z resortem nauki.
Tekst i zdjęcia dr Anna Malcer-Zarzacka

Wydział Filologiczny UG popiera protest Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej

Zawiadamiamy, że Wydział Filologiczny UG podjął decyzję o przystąpieniu do protestu środowiska akademickiego. Wywiesiliśmy czarne flagi, by sprzeciwić się decyzjom prowadzącym do kryzysu szkolnictwa wyższego w Polsce. Zostaliśmy zmuszeni do podjęcia protestu, gdyż polityka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ostatnich latach prowadzi do marnotrawienia potencjału naukowego pracowników, studentów i doktorantów. Brak prawdziwego dialogu społecznego ze środowiskiem naukowym skłania nas do podjęcia zdecydowanych kroków.
Sprzeciwiamy się:

• skrajnemu niedofinansowaniu polskiej nauki;
  • absurdalnej biurokratyzacji życia naukowego;
  • bierności ministerstwa wobec skutków niżu demograficznego na uniwersytetach.

Domagamy się podjęcia natychmiastowych działań antykryzysowych w celu ratowania polskiej nauki.

czwartek, 11 czerwca 2015 roku, 9:50