fbpx Święto Wydziału Filologicznego "Nie kształcimy bezrobotnych humanistów" | Wydział Filologiczny

Święto Wydziału Filologicznego "Nie kształcimy bezrobotnych humanistów"

Święto Wydziału Filologicznego 13 czerwca 2015 o godz. 10.00

Nie kształcimy bezrobotnych humanistów

- Na naszym Wydziale dyplom ukończenia studiów otrzymuje co roku od 1600 do 1800 studentów. Ponad miesiąc temu otrzymałem z Powiatowego Urzędu Pracy list informujący o liczbie naszych absolwentów zarejestrowanych na listach bezrobotnych. Jest ich 15 (słownie: piętnastu), a więc mniej niż jeden procent naszych zeszłorocznych absolwentów -  mówił podczas Święta Wydziału Filologicznego Dziekan, prof. UG, dr hab. Andrzej Ceynowa. - Czy nasi absolwenci znajdują pracę? Zdecydowanie tak. Powiem więcej: pracodawcy o nich się biją. Wniosek jest jeden, niepodważalny Wydział Filologiczny nie kształci bezrobotnych humanistów.
Ta myśl przewodnia towarzyszyła Świętu Wydziału Filologicznego, połączonemu z uroczystością wręczenia dyplomów doktorskich i habilitacyjnych, które odbyło się 13 czerwca 2015 roku o godz. 10.00 w auli Wydziału Filologicznego 1.43. Podczas uroczystości dyplomy habilitacyjne odebrało 9 naukowców, którzy w minionym roku akademickim zdobyli habilitację, drugi stopień naukowy, otwierający im drogę do samodzielnej kariery, oraz 16 młodych doktorów: 10 w dziedzinie literaturoznawstwa i 6 w dziedzinie językoznawstwa, dla których szerokie perspektywy naukowe dopiero się otwierają. Wręczenia dyplomów habilitacyjnych i promocji doktorskich dokonał prof. dr hab. Mirosław Szreder, Prorektor ds. Rozwoju i Finansów, który pogratulował naszym nauczycielom akademickim zdobycia kolejnych stopni naukowych oraz wyraził aprobatę dla tak dużej liczby awansowanych naukowców.
Dziekan Wydziału prof. Ceynowa wyraził radość z powodu przenosin neofilologicznej części naszego Wydziału do nowego budynku, co znacząco poprawi warunki, a co za tym idzie i jakość kształcenia na naszym Wydziale i na ręce Prorektora ds. Rozwoju i Finansów, prof. dr. hab. Mirosława Szredera złożył podziękowanie władzom rektorskim i kanclerskim.
Podczas uroczystości wykład zatytułowanyPiękna i dumna: stereotyp Polki w publicznym dyskursie rosyjskim” wygłosiła świeżo upieczona doktor habilitowana Żanna Sładkiewicz z Insytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej.
Po uroczystości Dziekan Wydziału Filologicznego zaprosił na tradycyjny piknik pod pomnikiem  Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

Tekst i zdjęcia dr Anna Malcer-Zakrzacka

poniedziałek, 15 czerwca 2015 roku, 12:24