fbpx Wręczenie honorowego członkostwa Towarzystwa Wagnerowskiego w Lyonie prof. dr. hab. Michałowi Mrozowickiemu | Wydział Filologiczny

Wręczenie honorowego członkowstwa Towarzystwa Wagnerowskiego w Lyonie prof. dr. hab. Michałowi Mrozowickiemu
Prof. zw. dr hab. Michał Piotr Mrozowicki, kierownik Katedry Literatur Romańskich UG, w dniach od 23 do 28 kwietnia 2015 roku przebywał we Francji na zaproszenie Lyońskiego Koła Wagnerowskiego (Cercle Richard Wagner – Lyon) wystosowane przez jego Prezesa, dra n. med. Pascala Bouteldja.
Wręczenie honorowego członkowstwa Towarzystwa Wagnerowskiego w Lyonie prof. dr. hab. Michałowi Mrozowickiemu
Prezes CRWL dr Pascal Bouteldja pokazuje gościowi z Gdańska Stary Port w Marsylii

Program wizyty obejmował szereg spotkań z czołowymi francuskimi wagnerzystami w Lyonie i w Marsylii, a także z redaktorką lyońskiego wydawnictwa muzycznego Symétrie, a zarazem słynną śpiewaczką operową, Panią Hjördis Thébault, z którą Profesor omawiał kwestie związane z dystrybucją w krajach frankofońskich jego cyklu poświęconego recepcji Ryszarda Wagnera we Francji.
Prof. Michał Piotr Mrozowicki podczas rozmów z Panią Hjördis Thébault, redaktorką Lyońskiego Wydawnictwa Muzycznego Symétrie i Markiem Adenot, Wiceprezesem CRWL

W Marsylii, 24 kwietnia, prof. Mrozowicki w towarzystwie Prezesa CRWL, Pascala Bouteldja, obejrzał przedstawienie opery Wagnera Latający Holender wystawionej przez tamtejszą Opéra Municipal pod kierownictwem muzycznym Amerykanina rumuńskiego pochodzenia Lawrence’a Fostera w międzynarodowej obsadzie, w której dominowali śpiewacy znani z Wagnerowskiego Festiwalu w Bayreuth: Ricarda Merbeth w partii Senty, Samuel Youn w partii Holendra, Kurt Rydl w roli Dalanda  i Tomislav Mužek jako Eryk.

Zwiedzanie Marsylii w towarzystwie Prezesa CRWL dra Pascala Bouteldja;

Chwila wytchnienia i wagnerowskich debat w ścisłym gronie: Profesor uczestniczy w rozmowach Prezesów Wagnerowskich Kół z Lyonu – dra Pascala Bouteldja i Marsylii – André Demarcka

Latający Holender w Marsylii

Kulminacyjnym punktem wizyty był wygłoszony przez prof. Mrozowickiego w niedzielę 26 kwietnia 2015 roku w sali konferencyjnej « Salon Ampère » Hotelu Sofitel Lyon-Bellecour 2,5 godzinny wykład nt. Le Tour de France du Chevalier Lohengrin, który swą obecnością zaszczycili nie tylko liczni członkowie CRWL, ale również reprezentujący Konsulat Generalny RP w Lyonie konsul Piotr Siwicki i były dziekan Faculté des Langues Université Lumière Lyon 2, wybitny germanista, a zarazem miłośnik i znawca opery, redaktor prestiżowego muzycznego czasopisma internetowego (czyli webzine’a) forumopera.com, prof. Fabrice Malkani.
Wykład prof. Michała Piotra Mrozowickiego w Salon Ampère Hotelu Sofitel Lyon-Bellecour

Po wykładzie prof. Michała Piotra Mrozowickiego nastąpił podniosły moment nadania gościowi z Gdańska godności czwartego w historii członka honorowego Cercle Richard Wagner – Lyon. Laudację wygłosił Prezes CRWL dr Pascal Bouteldja. Zarówno przemówienie Prezesa jak i tekst podziękowania prof. Mrozowickiego znajdą się niebawem na stronie internetowej lyońskiego Koła. Nowomianowany membre d’honneur CRWL otrzymał od swoich lyońskich przyjaciół trzy wspaniałe prezenty dla upamiętnienia wydarzeń 26 kwietnia 2015 roku: okazałą statuetkę Ryszarda Wagnera, medal z wizerunkiem kompozytora z miśnieńskiej porcelany i facsimile listu Edouarda Dujardina, dyrektora La Revue Wagnérienne, do wydawcy Léona Vaniera.

Nadanie godności Członka Honorowego Cercle Richard Wagner – Lyon prof. Michałowi Piotrowi Mrozowickiemu – Przemówienie laudacyjne dra Pascala Bouteldja, Prezesa CRWL i pierwsze gratulacje i wręczenie Profesorowi prezentów od lyońskich wagnerzystów

Kolejnym punktem programu była promocja książki prof. Mrozowickiego, pierwszego tomu jego cyklu Richard Wagner et sa réception en France, noszącego podtytuł Le Musicien de l’avenir. Członkowie CRWL ustawili się w kolejce po autograf profesora wraz z okolicznościową dedykacją.
Promocja książki prof. Michała Piotra Mrozowickiego, séance de dédicace

Po wykładzie i uroczystym mianowaniu prof. Mrozowickiego członkiem honorowym CRWL, w restauracji « Les Trois Dômes », na ósmym, najwyższym piętrze Hotelu Sofitel, na cześć gdańskiego romanisty odbył się bankiet z udziałem członków lyońskiego koła i zaproszonych gości.

Uroczysta kolacja na cześć Czwartego Członka Honorowego CRW – Lyon, prof. Michała Piotra Mrozowickiego

W poniedziałek, 27 kwietnia w Auditorium de Lyon prof. Michał Piotr Mrozowicki uczestniczył w koncercie, podczas którego amerykański szef lyońskiej Orchestre National, Leonard Slatkin, przedstawił w ogólnych zarysach program całego zbliżającego się sezonu artystycznego 2015/2016.
Koncert Orchestre National pod dyrekcją Leonarda Slatkina w Auditorium de Lyon

Był to ostatni oficjalny punkt wizyty prof. Mrozowickiego w Lyonie. Nazajutrz w towarzystwie dra Pascala Bouteldja Profesor udał się na lyońskie lotnisko Saint-Exupéry i odleciał do kraju na pokładzie samolotu linii Lufthansa Cityline.
czwartek, 7 maja 2015 roku, 21:06