fbpx Etnofilologia kaszubska ruszy w roku akademickim 2014/2015 | Wydział Filologiczny

Etnofilologia kaszubska ruszy w roku akademickim 2014/2015

Zapewnienie Prorektora ds. Rozwoju i Finansów Uniwersytetu Gdańskiego

dotyczące uruchomienia etnofilologii kaszubskiej w roku akademickim 2014/2015

UG rozpoczyna kształcenie studentów na kierunku Etnofilologia kaszubska. Stało się to możliwe po pisemnym zapewnieniu złożonym 24 września 2014 roku przez Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego o dofinansowaniu przez Zrzeszenie kosztów kształcenia na tym kierunku. Środki finansowe Uniwersytetu byłyby niewystarczające z powodu zbyt małej liczby studentów podejmujących studia na Etnofilologii kaszubskiej. W roku akademickim 2014/2015 studia te rozpocznie 12 studentów, podczas gdy uczelnianym wymogiem dotyczącym minimalnej liczebności grupy studenckiej jest 25 osób.
Prorektor ds. Rozwoju i Finansów UG prof. dr hab. Mirosław Szreder

Nowy kierunek studiów Etnofilologia kaszubska ruszy w nowym roku akademickim 2014/2015. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego wyraził zgodę na uruchomienie kierunku w bieżącym roku akademickim. Jest to efekt starań Dziekana Wydziału Filologicznego prof. dr. hab. Andrzeja Ceynowy, prężnego grona naukowców-kaszubistów i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Władze Wydziału Filologicznego zabiegały o uruchomienie tego kierunku w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Kierunek Etnofilologia kaszubska otrzyma grant z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, pozwalający na pokrycie części kosztów związanych z prowadzeniem nowego kierunku. Brakującą kwotę pozwalającą na uruchomienie kierunku z mniejszą liczbą studentów niż przewidywany limit 25 osób zadeklarował Zarząd Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku.
W dniach 8-10 września 2014 roku odbyła się konferencja naukowo-dydaktyczna Kształcenie i doskonalenie nauczycieli języków obcych oraz języka kaszubskiego. Tematyką konferencji były zagadnienia związane z przygotowaniem, dokształcaniem i doskonaleniem zawodowym nauczycieli języka kaszubskiego oraz języków obcych na różnych etapach edukacyjnych, od kształcenia wczesnoszkolnego do akademickiego. Organizatorami byli:  Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego.

środa, 24 września 2014 roku, 14:32