fbpx Inauguracja roku akademickiego 2014/2015 na Wydziale Filologicznym | Wydział Filologiczny

Inauguracja roku akademickiego 2014/2015 na Wydziale Filologicznym

Język pomorski jako kaszubski.

Etnofilologia kaszubska nowy kierunek na Wydziale Filologicznym

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2014/2015 NA WYDZIALE FILOLOGICZNYM UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO odbyła się 30 września 2014 roku  o godz. 10.00. W związku sukcesem uruchomienia etnofilologii kaszubskiej od nowego roku akademickiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, uroczystość inauguracji zaszczyciła Teresa Hoppe, poseł na Sejm RP.

Pani Poseł przekazała studentom nowego kierunku dar w postaci kilkunastu Słownika języka pomorskiego czyli kaszubskiego autorstwa Stefana Ramułta, ze wstępem i pod redakcją naukową Jerzego Tredera. Kierunek uruchomiono przy wsparciu finansowym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Etnofilologia to nie jednyny wydziałowy osesek. Drugim jest kierunek wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej, które kształcić będzie zarówno czynnych filmowców, jak krytyków literackich. Filmowym akcentem inauguracji był wykład najmłodszego z wydziałowych profesorów, prof. UG, dr. hab. Pawła Sitkiewicza zatytułowany Dobry film na złe czasy. Kino a wielki kryzys.

Podczas inauguracji odbyło się także wręczenie czterech dyplomów habilitacyjnych i jedna promocja doktorska. Najlepsi, według wyników rekrutacji, studenci I roku otrzymali, zamiast papierowych indeksów, które od tego roku funkcjonują już tylko w formie elektornicznej, znaczki Uniwersytetu Gdańskiego. Wszyscy przybyli na inaugurację studenci otrzymali życzenia owocnych lat studiowania od władz rektorskich, grona dziekańskiego i przedstawiciela Parlamentu Studentów.

Tekst i zdjęcia Anna Malcer-Zakrzacka

środa, 1 października 2014 roku, 9:57