Prof. Mirosława Przylipiaka Kino stylu zerowego. Dwadzieścia lat później

Nowa edycja książki prof. dr hab. Mirosława Przylipiaka Kino stylu zerowego. Dwadzieścia lat później obejmuje ostatnie lata kinematografii, to obowiązkowa pozycja dla filmoznawców i kulturoznawców, ale także dla wszystkich świadomych widzów, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzą o kinie współczesnym.

W książce autor szczegółowo opisuje rozwiązania warsztatowe, które sprzyjają osiągnięciu przezroczystości stylu. Zarazem stawia pytanie, czy w kinie współczesnym, zwanym niekiedy postklasycznym, reguły stylu zerowego nadal obowiązują, a widzowie w dalszym ciągu skupiają się głównie na fabule, zdarzeniach, postaciach, czy też może pojawili się nowi odbiorcy, którzy czerpią przyjemność ze śledzenia aluzji do innych filmów oraz z gry filmową formą. Lektura tej książki pozwoli czytelnikowi w nowy sposób spojrzeć na utwory filmowe. Odbiór fabuły zostanie uzupełniony o świadomość artystycznego języka, która wzbogaca świat przeżyć widza, a zarazem decyduje o oryginalności i wartości dzieła sztuki. Nowe, uaktualnione i znacznie poszerzone wydanie! Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2017.

Fragmenty recenzji:

„Autorowi, jako pierwszemu, powiodło się w pełni napisanie pracy, która wprowadza w nowoczesną wiedzę o kinie”.
prof. dr hab. Alicja Helman
Uniwersytet Jagielloński

„Inicjatywę wznowienia książki Kino stylu zerowego, poszerzonej o część dotyczącą kina współczesnego, uważam za ze wszech miar słuszną. Będzie to wielka pomoc dla czytelników interesujących się kinem zerowym, a także postmodernizmem. Książka porządkuje wiedzę na temat kina współczesnego, w sposób czytelny, a zarazem bardzo intrygujący wskazuje na związki między nim a poprzednimi okresami historii filmu.
prof. Ewa Mazierska-Kerr
University of Central Lancashire

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: czwartek, 13. Kwiecień 2017 - 10:49; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: czwartek, 13. Kwiecień 2017 - 12:00; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka