Nasz doktorant Marcin Borchardt scenarzystą i reżyserem filmu dokumentalnego pt. BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny

z
Scenariusz filmu „BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” powstał na podstawie bestsellerowej biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny”. „BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” wejdzie do polskich kin jesienią 2017 roku, wcześniej zaplanowano jego festiwalową premierę.  Scenarzystą i reżyserem filmu jest doktorant Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego Marcin Borchardt, a producentem - DAREK DIKTI Biuro pomysłów (producent m.in. dokumentu „TOTART czyli odzyskiwanie rozumu”).
W internecie dostępny jest już pierwszy teaser pełnometrażowego filmu dokumentalnego pt. „BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny”. Historia przedstawiona w filmie rozpoczyna się w Sanoku, miejscu urodzenia wybitnego polskiego malarza - Zdzisława Beksińskiego i opowiada o jego skomplikowanej relacji z cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze synem, Tomkiem. Dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowano z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, pochodzących w większości ze zbiorów samych Beksińskich. Przez niemal pół wieku Zdzisław Beksiński dokumentował całkowicie prozaiczne, codzienne życie swojej najbliższej rodziny. Robił to w rozmaitej formie - pisał listy, fotografował, prowadził dziennik foniczny, kręcił amatorskie filmy. Ten szalenie osobisty, pozbawiony jakichkolwiek znamion autokreacji, rodzinny pamiętnik robi szokujące wrażenie, szczególnie gdy codzienną egzystencją Beksińskich wstrząsają problemy Tomka.
Budżet filmu w całości zgromadzono ze środków publicznych. Wśród instytucji współfinansujących jego produkcję są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gdyński Fundusz Filmowy i Program 2 Telewizji Polskiej.
Po wzbudzającym kontrowersje filmie fabularnym "Ostatnia Rodzina”, dokument "BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” zapowiada się jako autentyczny i bliski prawdy obraz losów rodziny Beksińskich.
Film wejdzie do polskich kin jesienią 2017 roku. Jego premiera odbyła się na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Pierwszy teaser filmu do obejrzenia:
Pierwszy teaser filmu do pobrania:
Przeczytaj więcej na ten temat;
Wywiad w Radiu Gdańsk:

Info z Krakowskiego Festiwalu Filmowego:

Pierwsza recenzja:

Data publikacji: poniedziałek, 27. Marzec 2017 - 11:32; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 9. Maj 2017 - 11:13; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka