Pierwsza edycja Nordic Focus Festival za nami

Od 24 do 27 listopada 2016 r. w ramach organizowanego przez Akademickie Centrum Kultury Alternator oraz Instytut Skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim Nordic Focus Festival mieliśmy okazję poznać lepiej kulturę Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. W trakcie czterech festiwalowych dni odbyło się kilkanaście wykładów i paneli dyskusyjnych, pokazy filmowe, teatralne i warsztaty - łącznie 27 wydarzeń. Odwiedziło nas przeszło 500 osób.

Uroczyste otwarcie Nordic Focus Festival miało miejsce 24 listopada 2016 r. Rolę gospodarza wieczoru pełnił prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Arnold Kłonczyński. Jako goście honorowi galę uświetnili: Konsul Honorowa Królestwa Szwecji Magdalena Pramfelt, Konsul Honorowy Republiki Finlandii Grzegorz Brzostowski, Konsul Honorowy Królestwa Norwegii Michał Rzeszewicz. Po oficjalnej części uroczystości, widzowie obejrzeli film Czarownice z muzyką na żywo - zagrał duet Maja Miro | Maria Ka. Organizowane wydarzenia przyciągnęły pasjonatów kina, podróży, teatru i literatury.

Uczestnicy festiwalu byli gotowi również na trudne rozmowy. W trakcie panelu pt. Obce niebo? Nordycki model państwa opiekuńczego z udziałem prof. UG dr hab. Arnolda Kłonczyńskiego - prorektora UG i członka Instytutu Polsko-Skandynawskiego w Kopenhadze, dr Marty Grzechnik, prof. Hieronima Chojnackiego i prof. Kazimierza Musiała z Instytutu Skandynawistyki oraz Krystyny Weiher-Sitkiewicz - filmoznawczyni, rozmawialiśmy o wadach i zaletach państwa opiekuńczego w wydaniu nordyckim. W rozmowie wzięła udział również Ilona Wiśniewska - autorka reportaży, mieszkająca na co dzień w Norwegii. Jej czytelnicy mieli okazję porozmawiać z nią również w festiwalową sobotę w trakcie spotkania autorskiego, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Z przyjemnością patrzyliśmy na wianuszek fanów ustawiających się po autograf.

Miłośnicy aktywności fizycznej mogli zasmakować i praktyki i teorii. Najpierw w trakcie warsztatów nordic walking, później w ramach panelu poświęconego kulturze rowerowej. O jej niesamowitym rozwoju w Danii opowiedział gość specjalny - Stefan M. Rasmussen z Duńskiej Federacji Rowerowej. Przy współpracy z Duńskim Instytutem Kultury i Referatem Mobilności Aktywnej Miasta Gdańska, w ramach panelu dyskusyjnego Promocja roweru w mieście jako ważne narzędzie kształtowania mobilności, wspólnie z naszymi gośćmi - wspomnianym Stefanem M. Rasmussenem, dr Piotrem Kuropatwińskim -  wiceprezydentem Europejskiej Federacji Cyklistów oraz Krzysztofem Peryczem-Szczepańskim i Magdaleną Szymańską z Urzędu Miasta Gdańska zastanawialiśmy się jakie rozwiązania znane nam z Danii moglibyśmy śmiało wprowadzić w naszym mieście.

Akademickie rozważania zdominowały drugi dzień festiwalu. Wysłuchaliśmy ciekawych wystąpień pracowników Instytutu Skandynawistyki: m.in. prof. Marii Sibińskiej, dr Agaty Lubowickiej, dr Mai Chacińskiej i studentów m.in. na temat kultury i mitologii, kina grenlandzkiego i samskiego, turystyki Islandii i Norwegii, horroru i kryminału skandynawskiego czy sytuacji kobiet w krajach nordyckich. W trakcie prezentacji Piotra Wajdy połączyliśmy się również na żywo z Islandią. Była to możliwość do zadania pytań młodemu scenarzyście i aktorowi - Knúturowi Hauksteinowi Ólafssonowi. Mieliśmy również okazję rozbudzić swój apetyt na książkę filmoznawcy dr Sebastiana Jakuba Konefała. W swoich długoletnich badaniach zajmował się kinem islandzkim. Dzięki niemu, prawdopodobnie jako jedyni w Polsce mieliśmy okazję zobaczyć pierwszy islandzki film niemy.

Najmłodsi uczestnicy rozwiązali tajemniczą zagadkę diamentów w ramach warsztatów czytelniczych i starli się w pojedynku z wikingami z grupy Nordelag. Inscenizacja wioski skandynawskich wojowników była zresztą gratką nie tylko dla dzieci, również dorośli mieli okazję poznać tę wyjątkową kulturę nieco bliżej, dotknąć wikińskiej broni i zapozować do pamiątkowego zdjęcia. Zwieńczeniem czterech niezwykle intensywnych festiwalowych dni był spektakl Teatru Rondo ze Słupskiej Ośrodka Kultury. Niełatwa, dość tajemnicza ale doskonale zrealizowana sztuka “Znikam” Arne Lygre, tłumaczona przez gdańskich skandynawistów, nikogo nie pozostawiła obojętnym.

Nasza nordycka wyprawa dobiegła końca. Widzimy się za rok!

Projekt zrealizowany został w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG. Pomysłodawcą i koordynatorem Nordic Focus Festival jest Tomasz Pupacz zastępca kierownika Akademickiego Centrum Kultury UG Alternator.

Honorowy patronat: JM Rektor dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, profesor nadzwyczajny oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Republiki Finlandii, Ambasada Królestwa Norwegii i Ambasada Królestwa Szwecji

Organizatorzy : Akademickie Centrum Kultury Alternator UG, Instytut Skandynawistyki UG, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki

Partnerzy: Duński Instytut Kultury w Polsce, Referat Mobilności Aktywnej UM Gdańska, Rowerowy Gdańsk, Słupski Ośrodek Kultury, Teatr Rondo, Drużyna Słowian i Wikingów Nordelag, Wydawnictwo Zakamarki, Szkoła Suomika w Gdyni, Moods of Scandinavia, Moja Norwegia.

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG.

otwarcie 1otwarcie 2czarownicedebata 1debata 2widowniapanel rowerowypanel rowerowyislandiawisniewskarasmussenwykładznikamwikingowie 2wikingowie 2

Data publikacji: piątek, 2. Grudzień 2016 - 10:16; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 6. Grudzień 2016 - 13:48; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka