Wystawa na 90-lecie Andrzeja Wajdy, Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach Festiwalu Filmowego w Gdyni

Z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy, Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego, podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni (19 - 24 września 2016 r.) zaprezentowana zostanie wyjątkowa wystawa plenerowa poświęcona twórczości reżysera zatytułowana „ANDRZEJ WAJDA 40/90”. 6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat; zrealizował jak dotychczas 40 filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: 40/90. Prezentuje ona w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja WajdyBędzie ją można oglądać podczas całego festiwalowego tygodnia przy ul. Armii Krajowej między Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym.

Andrzej Wajda otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego 11 lat temu na wniosek Rady Wydziału Filologiczno-Historycznego za wybitne osiągnięcia w zakresie sztuki filmowej i teatralnej, pogłębioną refleksję nad historią i człowiekiem oraz za nieustanne „odnawianie znaczeń”.

Wystawa składa się z 11 podświetlanych, prostopadłościennych stelaży o podstawie 1x1 m i wysokości 2,5 m. Na planszach, oprócz fotosów, werków (czyli zdjęć z planu) i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów. Jej zasadniczą część stanowią  teksty - po polsku i po angielsku. Ich autorem jest nasz filmoznawca prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki z Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Instytutu Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG. Głównymi organizatorami ekspozycji są Polski Instytut Sztuki Filmowej i Filmoteka Polska.

Data publikacji: czwartek, 25. Sierpień 2016 - 11:42; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 29. Sierpień 2016 - 12:52; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka