Ogólnopolska konferencja naukowa "Schulz – słownik mówiony" 18-19 listopada 2016 roku

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego

Katedra Historii Literatury w Instytucie Filologii Polskiej UG

Pracownia Schulzowska w Instytucie Filologii Polskiej UG

organizują ogólnopolską konferencję naukową

Schulz – słownik mówiony

Gdańsk, 18-19 listopada 2016 roku

Zapraszamy Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji literaturoznawczej, której celem będzie kontynuacja „Słownika schulzowskiego”.

Pierwsza część słownika powstała z inicjatywy Włodzimierza Boleckiego, Jerzego Jarzębskiego i Stanisława Rośka w 2002 roku. Jego autorzy już w wówczas mieli świadomość, że w jednej książce nie da się zamknąć obszernej problematyki obecnej w dziele Brunona Schulza i skonceptualizowanej w postaci haseł słownikowych. Liczne i ważne terminy związane z dziełem autora „Sklepów cynamonowych” nie znalazły się z racji objętości w edycji książkowej słownika.

Przekonani jesteśmy, że praca nad „Słownikiem schulzowskim” powinna być kontynuowana i zapraszamy Państwa do współuczestnictwa w jego tworzeniu.

W związku z tym postanowiliśmy zorganizować konferencję, która w całości będzie poświęcona prezentacji nowych haseł do planowanej kontynuacji słownika. Opracowane przez Państwa i wygłoszone podczas konferencji hasła będą tworzyły korpus planowanych zeszytów naukowych w całości przedstawiających kolejne hasła związane z życiem i twórczością Brunona Schulza.

Forma ustnej prezentacji pozwoli na wymianę poglądów, opinii komentarzy i sprawi, że mające powstać zeszyty naukowe będą wspólnym dziełem licznego grona schulzologów, które, tak jak słownik z 2002 roku, staną się ważną pozycją w badaniach nad twórczością drohobyckiego pisarza.

Przygotowaliśmy dla Państwa listę haseł, którą traktujemy jako niewiążącą propozycję. W osobnym pliku podajemy dla ułatwienia hasła, które znalazły się w pierwszej części słownika i które poza kilkoma wyjątkami nie powinny się powtarzać w drugiej jego odsłonie.

Uprzejmie prosimy o zgłaszanie propozycji nie więcej niż pięciu haseł wraz z krótkim streszczeniem. Spośród nich wybierzemy trzy, z których dwa będą wygłoszone podczas obrad. W przyszłym słowniku zostaną opublikowane wszystkie trzy napisane przez Państwa hasła.  Termin nasyłania propozycji haseł mija 30 czerwca 2016 roku. Do 15 lipca 2016 roku poinformujemy o zakwalifikowaniu do grona prelegentów konferencji oraz wskażemy interesujące nas hasła przeznaczone do wygłoszenia. Można je nadsyłać pocztą elektroniczną na adres konferencje@schulzforum.pl  lub pocztą tradycyjną na adres:

Katedra Historii Literatury

Instytut Filologii Polskiej UG

Wita Stwosza 55; 80-308 Gdańsk

z dopiskiem „Schulz – słownik mówiony”

Na prezentację każdego hasła przewidujemy 10 minut. Zastrzegamy sobie prawo wyboru referatów do prezentacji i publikacji.

Przewidujemy opłatę konferencyjną w wysokości 350 złotych. Pokryje ona koszty organizacyjne (częściowe wyżywienie, materiały konferencyjne) oraz koszty publikacji pokonferencyjnej. Opłata nie obejmuje kosztów noclegów, ale organizatorzy deklarują pomoc w ich znalezieniu.

Wpłaty proszę dokonywać na konto bankowe

nr  59 1240 1271 1111 0010 4368 2415

W tytule proszę podać imię i nazwisko uczestnika oraz nr subkonta kf 72-16.

Bardzo liczymy na Państwa zainteresowanie tematem.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej konferencji.

Prof. UG dr hab Stanisław Rosiek

Mgr Anna Burzyńska

Prof. UG dr hab. Marcin Całbecki

Prof. UG dr hab. Piotr Millati