Wystawa rysunków profesora Stefana Chwina

Rysunki litery sny Stefana Chwina

Otwarcie nowoczesnego budynku Wydziału Filologicznego na Kampusie Bałtyckim Uniwersytetu Gdańskiego uświetnił wernisaż rysunków prof. dr. hab. Stefana Chwina, znakomitego pisarza i historyka literatury z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Na wystawę zatytułowaną Rysunki, litery, sny złożyły się rysunki, stworzone przez absolwenta Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie, a stanowiące w dużej mierze ilustracje debiutanckich powieści fantastyczno-przygodowych Stefana Chwina: Człowiek-Litera i Ludzie-skorpiony.

- Zawsze starałem oddzielać strefy moich działań naukowo-dydaktyczną od artystycznej, żadne z moich spotkań autorskich nie odbyło się na Uniwersytecie  - mówił prof. Stefan Chwin podczas wernisażu, który odbył się międzynarodowej konferencji naukowej zatytułowanej Literaturoznawca literatem zorganizowanej przez Instytut Anglistyki i Amerykanistyki. -  Cieszę się jednak, że otwarcie nowego budynku Wydziału Filologicznego stało się okazją do prezentacji moich prac plastycznych zapewne mniej znanych niż powieści.

Wśród eksponatów ciekawostkę stanowi oryginalny, artystyczny cykl Alfabet oraz rysunki gdańskich miejsc zapomnianych bądź nieistniejących. Wystawę można oglądać do 15 października 2015 w holu głównym nowego budynku Wydziału Filologicznego. Neofilologii przy ul. Wita Stwosza 51. W tym samym miejscu znajduje się wystawa zagranicznych wydań powieści Stefana Chwina (jest to zaledwie część kolekcji kilkudziesięciu edycji obcojęzycznych). Prace platyczne pisarza były już prezentowane m.in. w Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz na wystawach zagranicznych w Wiedniu, Dusseldorfie, Esslingen oraz Lipsku.

Tekst, zdjęcia dr Anna Malcer-Zakrzacka

Data publikacji: piątek, 9. Październik 2015 - 10:29; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: piątek, 9. Październik 2015 - 11:49; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka