Prawie dwa miliony złotych na „Kalendarium poświęcone Brunonowi Schulzowi” - wielki sukces Profesora Stanisława Rośka

„Kalendarium poświęcone Brunonowi Schulzowi” projekt kierowany przez prof. UG, dr hab. Stanisław Rośka prodziekana ds. nauki Wydziału Filologicznego i „Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury” projekt kierowany prof. dr hab. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego z Zakładu Antropologii Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych to projekty naukowców Uniwersytetu Gdańskiego, które zdobyły finansowanie w  konkursie „Tradycja” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Do obydwu modułów, „Tradycja” 1.a i „Tradycja” 1.b, przez miesiąc nadesłano aż 520 wniosków. Popularność konkursu szła w parze z wysokim poziomem zgłoszeń. Dlatego Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki wspólnie z MNiSW zdecydowały się na podwyższenie początkowego budżetu konkursu o ponad 9 mln zł.  Finansowanie uzyskało w sumie 47 projektów.

„Tradycja”, pierwszy konkurs nowej edycji Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, umożliwia sfinansowanie istotnych dla nas wszystkich badań humanistycznych. Tylko uważne spojrzenie w przeszłość może nauczyć nas czegoś o przyszłości – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Badanie twórczości wybitnych malarzy, pisarzy czy muzyków, odkrywanie mniej znanych sylwetek, studia idei czy prace nad historycznymi słownikami – one wszystkie wzbogacają naszą wiedzę i tożsamość, przyczyniając się do rozwoju nauki.

W nowej formule NPRH w konkursie „Tradycja” uczestnicy zgłaszali projekty, których celem jest upowszechnianie i badanie polskiego dziedzictwa kulturowego. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim dzieł wybitnych lub nieznanych artystów, analiz problemów historycznych czy pracy nad archiwami i kalendariami. Osobny nabór ogłoszono na projekty długotrwałe („Tradycja” 1.a) oraz na działania o mniejszej skali i zasięgu („Tradycja” 1.b).

Wśród najlepszych projektów znalazł się projekt prowadzony przez prof. UG, dr hab. Stanisława Rośka - "Kalendarz życia, twórczości i recepcji Brunona Schulza" – a uzyskane finansowanie wyniosło 1 889 160 zł.

„Tradycja” to pierwszy z trzech konkursów ogłoszonych w ramach nowej formuły Narodowego Programu Humanistyki. Została ona wprowadzona przez minister Lenę Kolarską-Bobińską po Okrągłym Stole Humanistyki, na którym Rada NPRH przedstawiła swoje propozycje modyfikacji programu. W poprzednich edycjach ogłaszano jeden konkurs składający się z trzech części – obecnie są to trzy niezależne konkursy, poświęcone różnym potrzebom polskiej humanistyki: rozstrzygnięta właśnie „Tradycja”, „Rozwój” do którego nabór wniosków zakończył się w maju i „Umiędzynarodowieniu”, w którym można wziąć udział do 31 lipca 2015 r.

Panu Profesorowi Stanisławowi Rośkowi serdecznie gratulujemy!

Data publikacji: poniedziałek, 20. Lipiec 2015 - 11:33; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 20. Lipiec 2015 - 12:44; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka