Profesor Jerzy Treder odznaczony Honorowym Wyróżnieniem za Zasługi dla Województwa Pomorskiego

Prof. dr hab. Jerzy Treder otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Sejmik Województwa Pomorskiego. Wręczenie wyróżnienia odbyło się 23 marca 2015 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Na uroczystości obecny był Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, który wygłosił laudację stanowiącą uzasadnienie przyznania lauru. Prof. dr hab. Jerzy Treder jest historykiem języka polskiego i kaszubskiego, który w swojej pracy naukowej dużo uwagi poświęcił badaniom nad językami słowiańskich mieszkańców Pomorza. Swoją karierę naukową związał z Instytutem Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim od początków istnienia uczelni. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach popularyzujących język polski i kaszubski. Od lat współpracuje m.in. w realizacji cyklu projektów kulturalnych pod nazwą Verba Sacra – Modlitwy Katedry Polskich. Jest również doskonałym pedagogiem, mającym olbrzymi wpływ na kształtowanie młodego pokolenia polonistów i kaszubologów na Pomorzu. Wiedza świata nauki na temat historycznych i obecnych języków Pomorza bez dorobku prof. Tredera byłaby znacznie uboższa. Podczas uroczystości w Wejherowie prof. Jerzy Treder podziękował m.in. tym, którzy wspierali go przez kilkadziesiąt lat pracy naukowej: W latach minionych Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego otrzymali m.in. Lech Wałęsa, ks. abp Tadeusz Gocłowski, prof. Brunon Synak, prof. Stefan Chwin, Marian Kołodziej, ks. bp prof. Jan Bernard Szlaga, prof. Gerard Labuda.

Data publikacji: wtorek, 24. Marzec 2015 - 11:19; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 31. Marzec 2015 - 11:47; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka