Wykład otwarty prof. dr. hab. Miloša Řeznika - O zwrocie regionalnym w niemieckich badaniach nad historią i kulturą

Serdecznie zapraszamy na wykład otwarty!

spotkanie z prof. Reznikiem, wtorek 10.03.2015 o 15. w 2.61

Prof. dr hab. Miloš Řeznik, urodzony w Czechach historyk, dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, profesor europejskiej historii regionalnej oraz prodziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz (urlopowany od 2014 r.).

Zainteresowania badawcze Gościa obejmują następującą tematykę: szlachta i wymiana elit, kultura historyczna i terytorialność, historia Europy Środkowowschodniej (w szczególności Polski, Litwy, Czech, Białorusi i monarchii habsburskiej), kolektywne procesy tożsamościowe, tworzenie narodu, regionalizacja, historia kultury XIX i XX wieku (romantyzm, reprezentacje historii, kultury historycznej), granica oraz badania naukowe dot. pogranicza.

Prof. Miloš Řeznik jest członkiem m.in. Centrum Kompetencyjnego dla Europy Wschodniej i Środkowej w Lipsku (zastępca przewodniczącego od 10/2009), Societas Jablonoviana – Jablonowskische Gesellschaft der Wissenschaften zu Leipzig, Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku, Rady im. Johanna Gottfrieda Herdera ds. Badań Naukowych (Marburg), Niemiecko-Czeskiej Komisji Historyków (przewodniczący sekcji czeskiej od 1.1.2009), Komisji Ewaluacyjnej Czeskiej Akademii Nauk, Instytutu Historii Najnowszej (Praga) oraz Rady Naukowej Collegium Bohemicum (Uście nad Łabą).

Data publikacji: środa, 4. Marzec 2015 - 21:13; osoba wprowadzająca: Helena Walczak Ostatnia zmiana: środa, 4. Marzec 2015 - 22:54; osoba wprowadzająca: Helena Walczak